Μακάμπι – Βαλένθια 95-80: Έκτη διαδοχική νίκη και ελπίδες για την εξάδα των playoffs!

27/Mar/24 22:30 March 27, 2024

gadamopoulos

27/Mar/24 22:30

oded-kattash-maccabi-tel-aviv-valencia-euroleague-regular-season-round-32

Η Μακάμπι συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της και κόντρα στη Βαλένθια στο Βελιγράδι, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Στο 19-13 οι Ισραηλινοί, στο 14-18 “έπεσαν” οι Ισπανοί.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι βίοι… αντίθετοι των Μακάμπι και Βαλένθια συνεχίστηκαν και το βράδυ της Τετάρτης (27/3) στο Βελιγράδι. Ο αγώνας που άνοιξε ην αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα δεν άλλαξε τη «ρότα» των δύο αντιπάλων.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ κυριάρχησε μετά τη δεύτερη περίοδο και επικρατώντας με 95-80, έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση, έφτασε σε ρεκόρ 19-13. Παρά το γεγονός ότι υστερεί στις ισοβαθμίες με Ολυμπιακό και Φενερμπαχτσέ, διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την πρώτη εξάδα και την εξασφαλισμένη παρουσία στα playoffs.

Από την άλλη, η Βαλένθια υπέστη την έκτη ήττα της στα επτά τελευταία ματς της, «έπεσε» στο 14-18 και έχασε έδαφος στη «μάχη» της για την 10η θέση, τελευταία που οδηγεί στα Play-In… Η ομάδα του κόουτς Άλεξ Μούμπρου, αν και «νίκησε» (38-35) στα ριμπάουντ και είχε 16 επιθετικά «σκουπίδια», δεν είχε απάντηση στα καλά ποσοστά των τυπικά γηπεδούχων στα δίποντα (31/46 – 67,4%).

Η Μακάμπι, με κορυφαίους τους Μπόλντγουιν (17π.) και Νίμπο (15π.), είχε περισσότερες λύσεις (Κόλσον, Ριβέρο, Κλίβελαντ από 10π.) και μετά το ξέσπασμά της στη δεύτερη περίοδο (επιμέρους 27-18) κατόρθωσε μα φτάσει και στο +17 (88-71) του 36΄.  Το καλό ματς των Οτζελέγε (15π.), Ρόμπερτσον (13π.) και Ίνγκλις (12π.) δεν έφτανε στους Ισπανούς.

Για την επόμενη, 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μακάμπι φιλοξενείται στις 4/4 από τη Μπαρτσελόνα, ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την ίδια μέρα τη Βιλερμπάν.