Μακάμπι – Βαλένθια 95-80: Έκτη διαδοχική νίκη και ελπίδες για την εξάδα των playoffs!

27/Mar/24 22:30 March 27, 2024

gadamopoulos

27/Mar/24 22:30

oded-kattash-maccabi-tel-aviv-valencia-euroleague-regular-season-round-32

Η Μακάμπι συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της και κόντρα στη Βαλένθια στο Βελιγράδι, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Στο 19-13 οι Ισραηλινοί, στο 14-18 “έπεσαν” οι Ισπανοί.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι βίοι… αντίθετοι των Μακάμπι και Βαλένθια συνεχίστηκαν και το βράδυ της Τετάρτης (27/3) στο Βελιγράδι. Ο αγώνας που άνοιξε ην αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα δεν άλλαξε τη «ρότα» των δύο αντιπάλων.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ κυριάρχησε μετά τη δεύτερη περίοδο και επικρατώντας με 95-80, έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση, έφτασε σε ρεκόρ 19-13. Παρά το γεγονός ότι υστερεί στις ισοβαθμίες με Ολυμπιακό και Φενερμπαχτσέ, διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την πρώτη εξάδα και την εξασφαλισμένη παρουσία στα playoffs.

Από την άλλη, η Βαλένθια υπέστη την έκτη ήττα της στα επτά τελευταία ματς της, «έπεσε» στο 14-18 και έχασε έδαφος στη «μάχη» της για την 10η θέση, τελευταία που οδηγεί στα Play-In… Η ομάδα του κόουτς Άλεξ Μούμπρου, αν και «νίκησε» (38-35) στα ριμπάουντ και είχε 16 επιθετικά «σκουπίδια», δεν είχε απάντηση στα καλά ποσοστά των τυπικά γηπεδούχων στα δίποντα (31/46 – 67,4%).

Η Μακάμπι, με κορυφαίους τους Μπόλντγουιν (17π.) και Νίμπο (15π.), είχε περισσότερες λύσεις (Κόλσον, Ριβέρο, Κλίβελαντ από 10π.) και μετά το ξέσπασμά της στη δεύτερη περίοδο (επιμέρους 27-18) κατόρθωσε μα φτάσει και στο +17 (88-71) του 36΄.  Το καλό ματς των Οτζελέγε (15π.), Ρόμπερτσον (13π.) και Ίνγκλις (12π.) δεν έφτανε στους Ισπανούς.

Για την επόμενη, 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μακάμπι φιλοξενείται στις 4/4 από τη Μπαρτσελόνα, ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την ίδια μέρα τη Βιλερμπάν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Απάντηση στην απάντηση

Το καλό ξεκίνημα της Μακάμπι, με 8-2 στο 4΄, δεν είχε άμεση συνέχεια. Η Βαλένθια απάντησε και με σερί 12-0 προσπέρασε με 16-10 στο 7΄, με τον Οτζελέγε να φτάνει τους 9π.! Παρά τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών (που είχαν και 2/10τριπ.), οι Ισραηλινοί, με 6π. από Ριβέρο και Μπόλντγουιν, πήραν κεφάλι στο σκορ με 21-20 στο δεκάλεπτο.

Κυριαρχία στη ρακέτα

Το σκηνικό δεν άλλαξε ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου και στο 14΄ οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι μπροστά με 30-29. Η ενέργεια του Κλίβελαντ (6π.) οδήγησε σε σερί 9-0 για το 38-30 και, κυρίως, η κυριαρχία του Νίμπο (8π.) μέσα στο καλάθι, έφεραν την ομάδα του Όντεντ Κάτας στο +12 (46-34) στο 39΄. Καλά ποσοστά στην ανάπαυλα για τη Μακάμπι, με 76% στα δίποντα (19/25) και κακό το 4/16 (25%) των «πορτοκαλί» στα τρίποντα και τα πέντε λάθη στην περίοδο…

Λύσεις, +16 και… «κλείδωμα»

Η κεκτημένη ταχύτητα της Μακάμπι ήταν το πρώτο στοιχείο που καθόρισε την τρίτη περίοδο και οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 54-41 του 22΄. Σημείο στο οποίο τα τέσσερα φάουλ του Ίνγκλις δυσκόλεψαν κι άλλο την προσπάθεια της Βαλένθια. Οι Ισραηλινοί είχαν περισσότερες λύσεις, με τον Κόλσον να φτάνει τους 10π., τον Μπλατ (6π.) να δίνει ρυθμό και τον ΝτιΜπαρτολομέο (5π.) να ώθηση για το 71-55 του 29΄ που έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα προς τη Μακάμπι.