Παναθηναϊκός: Ο πρωταθλητής Ευρώπης με την δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά πόντων σε Final Four

2024-05-28T16:33:58+00:00 2024-05-28T18:33:57+00:00.

28/May/24 16:33

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης, με την διαφορά πόντων του στο Final Four του Βερολίνου να τα λέει όλα για την υπεροχή του!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Εδώ και λίγες ημέρες, ο Παναθηναϊκός είναι ξανά στην κορυφή της Ευρώπης, από την οποία έλειψε για 13 ολόκληρα χρόνια.

Αυτό το διάστημα ήταν πολύ μεγάλο για μία ομάδα σαν τους ”πράσινους”. Και πλέον, βρίσκονται εκεί που αξίζουν, για έβδομη φορά.

Στεκόμαστε στο ”αξίζουν”. Όπως είπε και ο άνθρωπος του Final Four, Κώστας Σλούκας, στο Eurohoops, δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση.

”Κερδίσαμε ημιτελικό και τελικό με 15 πόντους, δεν έχει να πει κάνεις τίποτα, είμαστε πανάξια πρωταθλητές Ευρώπης”

Για την ακρίβεια, ο ”επτάστερος” κέρδισε με 16 πόντους την Φενέρ στο ημιτελικό (73-57) και με 15 (80-95) την Ρεάλ στον μεγάλο τελικό.

Και αυτή η συνολική διαφορά των 31 πόντων είναι πλέον η δεύτερη μεγαλύτερη στα χρονικά των Final Fours, επιβεβαιώνοντας την πράσινη κυριαρχία.

Πρώτη και… άπιαστη η Μακάμπι Τελ Αβίβ του 2004 με 52 πόντους. Στο Τελ Αβίβ κέρδισε με 8 (93-85) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με 44 (118-74) την Μπολόνια.

Τα υπόλοιπα ρεκόρ του τελικού

Ένας τελικός βάλσαμο για τον Παναθηναϊκό που έφερε μαζί του και μερικά ακόμα ρεκόρ στα “βιβλία” της ιστορίας των Final Four και όχι μόνο.

Μπορεί η κατάληξη να ήταν “παραμυθένια” για τους πράσινους παρόλα αυτά δεν ξεκίνησαν όλα ρόδινα. Οι 36 πόντοι που δέχτηκαν στην πρώτη περίοδο από τους Μαδριλένους αποτέλεσαν και τους περισσότερους που έχουν μπει σε εναρκτήρια περίοδο σε τελικό αυτόν τον αιώνα. Το αμέσως επόμενο high score στο δεκάλεπτο ήταν οι 31 της Μακάμπι το 2004.

Και ο Παναθηναϊκός βέβαια βοήθησε σε αυτό καθώς οι 61 πόντοι (36-25 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου) συνολικά στο 10′ ήταν οι περισσότεροι που έχουν μπει γενικότερα στην ιστορία των Final Four. Επόμενη καλύτερη επίδοση οι 53 μεταξύ Σιένας και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η “καταιγίδα” συνεχίστηκε και μέχρι το ημίχρονο συνεπώς το 54-49 της ανάπαυλας αποτέλεσε το υψηλότερο σε σκορ σε τελικό αυτόν τον αιώνα και ισοφάριση του αγών εκείνου για την τρίτη θέση το 2003 μεταξύ της Σιένας και ΤΣΚΚΑ Μόσχας (103 πόντοι).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπορεί να συνέχισε με τα φρένα… σπασμένα, παρόλα αυτά “στραγγάλισε” τη Ρεάλ με την άμυνά του. Οι επτά πόντοι που την κράτησε στην τρίτη περίοδο (7-15 το σκορ) ήταν οι λιγότεροι που έχει σκοράρει ομάδα σε δεκάλεπτο τελικού. Όσους είχε και ο Ολυμπιακός στον αλησμόνητο τελικό με την ΤΣΣΚ Μόσχας στην πρώτη περίοδο.

Το εκ νέου “πράσινο” ξέσπασμα, επιθετικά τούτη τη φορά, στην τελευταία περίοδο με τους 31 πόντους αποτέλεσε ρεκόρ τέταρτου δεκαλέπτου στην ιστορία των τελικών την τελευταία δεκαετία. Τους περισσότερους τους είχε βάλει ο Ολυμπιακός στο Λονδίνο και πάλι κόντρα τη Ρεάλ (39 πόντους το 2013).