Πρίντεζης for the win και τι ΚΑΛΥΤΕΡΟ Ολυμπιακό φινάλε!!!

2024-09-06T23:52:00+00:00 2024-09-07T15:01:19+00:00.

06/Sep/24 23:52

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ με 84-83 σε φιλικό ματς, στην βραδιά που η φανέλα του Γιώργου Πρίντεζη πέρασε στο ”Πάνθεον” της ιστορίας του Ολυμπιακού. Ο ”Πρι” το… καλάθι νίκης για τους ερυθρολεύκους!

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

”A moment to remember”. Ή απλά ”Μια αξέχαστη βραδιά”. Αυτή ήταν η έκτη Σεπτεμβρίου 2024 για την ομάδα και την ”οικογένεια” του Ολυμπιακού.

Στην οροφή του ΣΕΦ θα υπάρχει από εδώ και πέρα μία ακόμα φανέλα, δίπλα στο ”7” του Βασίλη Σπανούλη. Αυτός που ήταν πάντα δίπλα του. Ο Γιώργος Πρίντεζης.

Παλιοί παίκτες της ομάδας και σύσσωμος ο μπασκετικός κόσμος συγκεντρώθηκε στο φαληρικό στάδιο για να τιμήσει τον ”Πρι”. Και το ”15” που τίμησε όλα τα αυτά χρόνια.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Στο ”κυρίως πιάτο”, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πρώτο φιλικό για την σεζόν 2024/25, με τους ”ερυθρολεύκους” να κερδίζουν με

Στο κατάμεστο ΣΕΦ, που έγινε sold out, ο Ολυμπιακός επικράτησε των Ισραηλινών με 84-83, ενώ μάλιστα ο Πρίντεζης πήρε χρόνο συμμετοχής στο δεύτερο μέρος!

Και όχι απλά αγωνίστηκε στο ματς που έγινε προς τιμήν του, αλλά πέτυχε και το νικητήριο καλάθι (!) στην τελευταία επίθεσης της ομάδας του!

Δεν αγωνίστηκαν οι ανέτοιμοι Ουόκαπ και Φουρνιέ, όπως και οι τραυματίες Έβανς και Φαλ. Ο Ουίλιαμς-Γκος είχε ενοχλήσεις και έμεινε εκτός, όπως και ο Πετρούσεφ.

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με το πρώτο καλάθι του Βεζένκοφ μετά τον Ιούνιο του 2022, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Γρήγορα, όμως, η Μακάμπι ανέβασε στροφές επιθετικά και προσπέρασε με 13-18, όμως οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν μπροστά στο σκορ την πρώτη περίοδο με 20-18.

Η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήγαν ακόμα και στο +9 (25-34), με τον Ολυμπιακό να μην είναι εύστοχος. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ρίξουν αισθητά την διαφορά και πιο συγκεκριμένα στους 4 (36-40).

Και δεν έμεινε εκεί η Μακάμπι, η οποία ”έτρεξε” το γήπεδο και το εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό, με την διαφορά να πηγαίνει στους 12 (42-54). Ο ΜακΚίσικ έβγαλε ενέργεια και με δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε στο -2 (57-59), ενώ με δικό του ”τρελό” τρίποντο έκανε το 60-62 στο 30′.

Η ανατροπή ήρθε στο τρίτο λεπτό της τέταρτης περιόδου με τον Βεζένκοφ (67-66), με το καλύτερο σενάριο που θα μπορούσε κανείς να φανταστεί να έρχεται στο φινάλε, με τον Πρίντεζη να βάζει ένα καλάθι που μόνος αυτός θα μπορούσε για τη νίκη του Ολυμπιακού με 84-83 στο φινάλε!

Πού κρίθηκε

Στο σουτ νίκης του Πρίντεζη στο τέλος.

Ο ΜακΚίσικ ήταν εξαιρετικός με κομβικά καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο, μετρώντας 19 πόντους. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Βεζένκοφ με 20.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 60-62, 84-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ 5, Μήτρου-Λονγκ 5, Βιλντόζα 7, Ντόρσεϊ 8, ΜακΚίσικ 19, Λαρεντζάκης 4, Βεζένκοφ 20, Πίτερς 5, Ράιτ 1, Μιλουτίνοφ 10.

Πρίντεζης: Συγκίνησε ο λόγος του… “τυχεροί που έχετε αρχηγό τον Κώστα”

Σπανούλης & Παπανικολάου αποθέωσαν Πρίντεζη: “Τυχερός που το ‘βαλε στην Πόλη γιατί δεν θα του ξανάδινα πάσα”