Εφές: Φιλική… (ευρωλιγκάτη) νίκη επί της Άλμπα στο “Gloria Cup”

2024-09-12T20:20:58+00:00 2024-09-12T20:20:58+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

12/Sep/24 20:20

Η Εφές χρειάστηκε ένα καλό δεκάλεπτο για να επιβληθεί της Άλμπα (79-64) στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Gloria Cup” στην Αττάλεια.

Η Εφές χρειάστηκε ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο για να ξεφύγει και να επιβληθεί της Άλμπα (79-64) στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Gloria Cup” που διεξάγεται στην Αττάλεια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράιαντ με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ  Σμιτς είχε 10 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στους 6 σταμάτησε ο Χόλατζ, ο οποίος μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Οι Γερμανοί που αγωνίστηκαν δίχως τον Τιμ Σνάιντερ ο οποίος πέρασε την πόρτα του χειρουργείου για να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα στα μάτια, είχαν σε καλό βράδυ τον Γιάνι Βέτζελ ο οποίος σημείωσε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ. Στους 10 σταμάτησε ο Καλίφα Κουμάτζε, ο οποίος παραλίγο να κάνει double-double (9 ριμπάουντ).

Το 11-0 της ομάδας του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς στο πρώτο δεκάλεπτο, πείσμωσε τους παίκτες της Άλμπα και με δικό τους σερί έφεραν το ματς στα ίσια, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, μ’ ένα 21-8 επιμέρους σκορ, οι Τούρκοι πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσαν το παιχνίδι, για να έρθει η νίκη στην πρώτη μέρα του τουρνουά, με 79-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 35-35, 60-49, 79-64