Μπαρτσελόνα: Εύκολα την Ανδόρα με Πάντερ & Λαπροβίτολα (videos)

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε εύκολα την Ανδόρα (90-77) σε φιλικό προετοιμασίας στο τουρνουά της Ταραγόνα. Η Μανρέσα, η Μπανταλόνα, και η Hiopos Lleida είναι οι υπόλοιπες ομάδες που παίρνουν μέρος στο Catalan League Tournament.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Πάντερ με τον Νίκο Λαπροβίτολα, οι οποίοι σκόραραν από 16 πόντους έκαστος και έδειξαν πως το δίδυμο αυτό τη νέα σεζόν θα τραβήξει τα βλέμματα στην Ευρωλίγκα αλλά και στην ACB.

Στους 15 σταμάτησε ο εξίσου πολύ καλός Τζαμπάρι Πάρκερ, ενώ 12 έβαλε ο Νούνιεζ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Έβανς έβαλε 15 όσους και ο Ντουμπούγια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πάντερ και Πάρκερ να παίρνουν από το χέρι την ομάδα τους και να τη βάζουν μπροστά στο σκορ, παρά την δυναμική άμυνα της Ανδόρας, η οποία έβαζε δύσκολα στο σύνολο του Πεναρόγια.

Οι “Μπλαουγκράνα” ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί διεύρυναν τη διαφορά, με το κερασάκι στην τούρτα να το βάζει ο Ντάριο Μπριθουέλα στο φινάλε του ημιχρόνου, σκοράροντας buzzer-beater.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο, με την ομάδα του Πεναρόγια να βρίσκει ρυθμό έξω από την περίμετρο και να “πυροβολεί” είτε με τον Λαπροβίτολα, είτε με τον Πάντερ, για να πάρει εκ νέου διψήφιο προβάδισμα. Η Ανδόρα προσπάθησε να βρει λύσεις κυρίως από τα 6,75μ. ωστόσο δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-31, 67-54, 90-77