Tyler time κι Ολυμπιακός της ανατροπής στο θρίλερ με Φενέρ

Αποστολή στο Ηράκλειο: Μιχάλης Στεφάνου/ info@eurohoops.net

Σε ένα ματς με έντονο το άρωμα Ευρωλίγκα και αρκετά επί μέρους – όχι εκτεταμένα – νεύρα με τρεις τεχνικές ποινές, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στα φιλικά προετοιμασίας του επικρατώντας της Φενέρ στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης (73-70) με game winner του Τάιλερ Ντόρσεϊ.

“Βούτυρο στο ψωμί” του Έλληνα ομογενή γκαρντ το φινάλε, πληγώνοντας την πρώην και βάζοντας… φωτιά στα “Δύο Αοράκια”. Πρόβα πρεμιέρας στην Ευρωλίγκα (4/10 στην Κωνσταντινούπολη) ο αγώνας στην Κρήτη.

Το γύρισε και πάλι χάρις την άμυνά του ο Ολυμπιακός που δέχτηκε μόλις 13 πόντους στην τελευταία περίοδο. Από 15 είχαν οι Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ ενώ 12 με 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ράιτ. Παίκτης-κλειδί ο Ουόκαπ με έξι πόντους και 7 ασίστ, όλα στο δεύτερο μέρος. Έχει δρόμο ακόμα να διανύσει ο Εβάν Φουρνιέ (2π. με 1/5 σουτ) που χρειάζεται χρόνο για να “λυθεί”.

Νέο DNP για τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ, αποχώρησε από πρώτο ημίχρονο υποβασταζόμενος και δεν γύρισε ποτέ στο παρκέ ο Ταρίκ Μμιμπέροβιτς που γύρισε το πόδι του.

Άλλη μία παρουσία στο διεθνές τουρνουά της Κρήτης για τον Ολυμπιακό, άλλη μία πρωτιά.

Επιθετικό κώλυμα

Σαν σε επανάληψη του ημιτελικού με τη Βίρτους κύλησε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ηρακλείου της Κρήτης με τη διαφορά πως η άμυνα ήταν προτεραιότητα και των δύο ομάδων.

Οι “ερυθρόλευκοι” στην πρώτη περίοδο δημιούργησαν προϋποθέσεις για ελεύθερα σουτ, ήταν όμως σφιγμένοι και για το λόγο αυτό προηγήθηκαν με βραχεία μόλις κεφαλή (15-14) στο 10′.

Στη δεύτερη περίοδο, η Φενέρ ανέβασε ταχύτητα και δημιούργησε αρκετά ζητήματα στο σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα που έμοιαζε ασύνδετο.

Ο “ιπτάμενος” Μπιρτς έκανε ζημιά μέσα στη ρακέτα και η ομάδα του Σάρας έχτιζε σταδιακά μετά το εύστοχο ελεύθερο τρίποντο του Ντόρσεϊ και τις βολές του Ολυμπιακού για το τελευταίο προβάδισμα των Πειραιωτών (22-21) μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η πιεστική άμυνα των Τούρκων οδηγούσε τον Ολυμπιακό είτε σε λάθη είτε σε άτσαλα τελειώματα. Η μεγάλη διαφορά στη δημιουργία στο πρώτο μέρος (6-12 ασίστ) καθρεφτίζει με τον καλύτερο τρόπο το “ερυθρόλευκο” βραχυκύκλωμα.

Η σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο Φενέρ έφτασε μέχρι και τα πρόθυρα της διψήφιας διαφοράς (24-33) με τη μία εύστοχη βολή του Σανλί. Ήταν ευδιάκριτο πως το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν επιθετικό (απουσία αποστάσεων) και αυτό “χάλασε” κάπως και την άμυνα.

Μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες πάντως στην ανάπαυλα, η ομάδα του Λιμανιού έγινε πιο πιεστική, ανάγκασε τους παίκτες της Φενέρ σε πολλά μακρινά σουτ και έτσι μείωσε σε 29-34.

Ανέβηκε το τέμπο

Η Φενέρμπαχτσε τα κατάφερνε περίφημα και στις αρχές της τρίτης περιόδου – με ψηλή πεντάδα – παρά την απουσία του Μπιμέροβιτς.

Όπως ήταν λογικό και επόμενο και με δεδομένη την ποιότητα του ρόστερ των δύο ομάδων, ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, συνεπώς και το σκορ.

Ένταση όμως δεν ανέβασε μονάχα ο Ολυμπιακός αλλά και η Φενέρ. Με τον Χέιζ-Ντέιβις σε διαρκή σύνδεση με το “ερυθρόλευκο” καλάθι και ένα φάουλ (+τεχνική ποινή Βεζένκοφ για διαμαρτυρία) που κέρδισε από τον Βούλγαρο σταρ, οι Τούρκοι έφτασαν την απόσταση στη μεγαλύτερη τιμή της (38-50).

Ο Ραίτ που κυνηγούσε κάθε μπάλα έβαλε μέχρι και τρίποντο και ο Ολυμπιακός με μία πεντάδα που σουτάρει καλά, μείωσε γρήγορα σε 46-50. Το αντίδοτο του αποτελεσματικού Ολυμπιακού όμως στο τρανζίσιον ήταν και πάλι η κινητική άμυνα της Φενέρ που δεν επέτρεπε τίποτα εύκολο στους Πειραιώτες.

Εκεί που εκείνοι είχαν βρει ρυθμό, η Φενέρ τους αναχαίτισε και με ατομική ενέργεια του Ουίλμπεκιν έφτασε ξανά στο +9 (46-55). Σε κάθε “ερυθρόλευκη” προσπάθεια, υπήρχε απάντηση από την απέναντι πλευρά.

Έστω και σε φιλικό, όσο άδειαζε η άμμος στην κλεψύδρα τόσο η νίκη γινόταν το ζητούμενο. Ο Ουόκαπ ανέβασε την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του παρκέ όμως η “αλεπού” Σάρας, σημάδεψε τον Φουρνιέ στην άμυνα με τον Κόλσον και έτσι η Φενέρ, που σταμάτησε να βρίσκει στο σκορ από μακριά, διατηρούνταν σε θέση οδηγού.

Με 2μιση όμως για το τέλος του αγώνα, ο Πετρούσεφ (έπαιζε στο “5”) ευστόχησε ξανά από την κορυφή σε τρίποντο για την ισοφάριση (68-68) μετά από αρκετή ώρα.

Βλέποντας την “τρύπα” ο Γιασικεβίτσιους άλλαξε την άμυνά του (αλλαγές μετά τον pick & pop που έφερε τα δύο αμαρκάριστα σουτ του Σέρβου) και ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει αφού η μπάλα έμεινε δύο φορές στα χέρια των Τούρκων (παράβαση 24”) και ο παίκτης-κλειδί Ουόκαπ την έκλεψε άλλη μία.

Ντέβον Χολ και Σάσα Βεζένκοφ ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών (70-70), ο MVP της Ευρωλίγκα 2023 έβγαλε την άμυνα πάνω στον Χολ και έδωσε την δυνατότητα στον Ντόρσεϊ να κάνει το… κομμάτι του στο τέλος για το game winner τρίποντο από τα οκτώ μέτρα, δίνοντας την πρωτιά στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 15-34, 29-34, 50-57, 73-70

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (7 ασ.), Γκος 2, Ράιτ 12(8 ριμπ.), Λαρεντζάκης, Βιλντόζα 6(1), Βεζένκοφ 15(1), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 15(3), Πίτερς 7, Πετρούσεφ 8(2), Φουρνιέ 2

Ολυμπιακός για επανεκλογή Λιόλιου:”Το ελληνικό μπάσκετ έχει γυρίσει σελίδα οριστικά”