ΑΕΚ – Φενέρμπαχτσε 75-85: Στάθηκε στα ίσα και δημιούργησε προσδοκίες

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ, μολονότι αγωνίστηκε χωρίς τον Χάντερ Χέιλ και τον σέντερ που αναζητεί για να πλαισιώσει το ρόστερ της, παρουσιάστηκε εξαιρετικά ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Και όχι μόνο.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Γκραντ Γκόλντεν με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Όμηρος Νετζήπογλου και Ναίμ Αλίν με 11 πόντους έκαστος.

Για τη Φενέρ, ο Αρτούρς Ζάγκαρς μέτρησε 13 πόντους και οι Σκότι Ουίλμπεκιν, Νικολό Μέλι, Μπόνζι Κόλσον από 12.

Η ημέρα για τους “κιτρινόμαυρους”… ξεκίνησε με την ανακοίνωση της ονοματοδοσίας του γηπέδου στη Φυλή, συνεχίστηκε με την παρέλαση της ζωντανής ιστορίας των “κιτρινόμαυρων” στο παρκέ και ολοκληρώθηκε με την αναμέτρηση.

Και τις υποσχέσεις που άφησε η ομάδα του Ντάγκαν Σάκοτα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που στοχεύει στην κατάκτηση της Ευρωλίγκας.

Και πώς να μην το κάνει, όταν ο Γκραντ Γκόλντεν είχε 10 πόντους σε 9 λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο και όταν επέστρεψε στη θέση του Τζέιντιν Πάρκερ (4π. Σε 7:38 στο πρώτο ημίχρονο) η Ένωση απέκτησε και.. πνοή κοντά στο καλάθι. Η Ένωση μέτρησε 14/24 δίποντα και μόλις 1/4 τρίποντα, ενώ την ίδια στιγμή η Φενέρ πήρε πόντους και από την περιφέρειά της (5/15 τρίποντα).

Στα θετικά και η παρουσία του Όμηρου Νετζήπογλου (5π., σε 13:25) και μπόλικο τρέξιμο στην άμυνα.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ανέλαβε πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο, “πονοκεφάλιασε” την άμυνα της ΑΕΚ και με ένα γκολ φάουλ έδωσε… αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (47-53).

Μόνο που η Ένωση δεν σκόπευε να παρατήσει το ματς. Παρά την αστοχία του Γκόλντεν από τη γραμμή των βολών (1/4) ο Κουζμίνσκας με 6 πόντους, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ έφερε την ΑΕΚ στην ισοπαλία (55-55).

Η Ένωση άντεξε μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου. Εκεί η Φενέρ βρήκε τις λύσεις, ενώ η Ένωση είδε τις δικές της να περιορίζονται, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιασικεβίτσιους να αποσπαστεί με +13 (61-74).

Η τουρκική ομάδα στηρίχθηκε στο προβάδισμά της, το οποίο δεν έχασε, παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ μέχρι το τελικό 85-75.

Που κρίθηκε

Στην αρχή της 4ης περιόδου, όπου η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 10-0 με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και κράτησε με αυξομειώσεις, μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-44, 61-65, 75-85.

ΑΕΚ: (Ντρ.Σάκοτα): Σκορδίλης 2, Χαμπ 4 (2/9 σουτ), Καράμπελας 1 Φλιώνης 2, Μπράις 5 με 2/6 σουτ σε 23:24, Πάρκερ 8, Κουζμίνσκας 8, Νετζήπογλου 11 (4 ασίστ, Αλίν 11, (1/4 διπ., 3/4 τριπ.,), Κουζέλογλου 8, Γκόλντεν 15 (6/9 διπ., 3/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Φενέρμπαχτσε (Σαρ.Γιασικεβίτσιους): Μπιρσέν 6 (12 τριπ., 8 ριμπ.), Ουίλμπεκιν 12 (2), Μέλι 12, Σανλί 9, Μαχμούτογλου 2, Χέις – Ντέιβις 3 (1), Χολ 2 (1/8 σουτ), Πιέρ, Γκούντουριτς 10 (1), Ζάγκαρς 13 (2), Κόλσον 12 (2), Μπιρτς 4.