Παναθηναϊκός: Εύκολα τη Γαλατασαράι με πρώτο σκόρερ Γιουρτσεβέν

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στη Γαλατασαράι (85-56), χάρη σε ένα ξέσπασμα στην αρχή της 3ης περιόδου. Οι “πράσινοι” βρήκαν λύσεις και τον τρόπο για να καλύψουν τις τέσσερις απουσίες τους, χωρίς ωστόσο να χρειαστεί να φορτσάρουν, αφού και η Γαλατασαράι, μετά το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας δεν είχε τον τρόπο να αντισταθεί στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Κορυφαίος σκόρερ και ριμπάουντερ ο Ομέρ Γιουρτσεβέν (15π., 12 ριμπ.), άλλοι τρεις παίκτες της ομάδας του Αταμάν ήταν διψήφιοι: Οσμάν 12, Γκραντ, Παπαπέτρου από 10.

Ακολουθεί το τελευταίο φιλικό τεστ με αντίπαλο την Αναντολού Εφές (25/9, 20:00, κεκλεισμένων των θυρών και χωρίς τηλεοπτική μετάδοση) προτού οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης μπουν στη μάχη του Super Cup στη Ρόδο κόντρα στον Άρη, στον πρώτο ημιτελικό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Κέντρικ Ναν, Τζέριαν Γκραντ, Ιωάννη Παπαπέτρου, Ντίνο Μήτογλου και Ομέρ Γιούρτσεβεν.

Και μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, ο Εργκίν Αταμάν είχε αλλάξει αρκετά κομμάτια της. Όχι επειδή δεν έμεινε απαραίτητα ικανοποιημένος. Απλά ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής και να δοκιμάσει σχήματα και καταστάσεις με δεδομένες τις απουσίες των Λορέντζο Μπράουν, Ματίας Λεσόρ, Κώστα Σλούκα και Κώστα Αντετοκούνμπο.

Το άνετο 1ο δεκάλεπτο (με αιχμές τον Γκραντ, 8π., και τον Παπαπέτρου, 4π.) , έφερε ένα ικανοποιητικό πρώτο κομμάτι στη 2η περίοδο, παρά τα 2/10 τρίποντα. Ένα λέι απ του Τσεντί Οσμάν έκανε το σκορ 30-19 υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης. Και εκεί ο… διακόπτης έπεσε. Η Γαλατά έκανε ένα επί μέρους 13-2 και ισοφάρισε σε 32-32, με τους “πράσινους” να είναι κακοί στην επίθεση και απρόσεκτοι στην άμυνά τους.

Που κρίθηκε το ματς

Στην 3η περίοδο ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να αντεπιτεθεί. Ένα σερί 12-0 στο ξεκίνημα του δεκάλεπτου, επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να αποσπαστεί με σκορ 46-36.

Και παρά το γεγονός ότι στη συνέχεια τα αμυντικά προβλήματα εμφανίστηκαν ξανά, ο Παναθηναϊκός είχε πλέον τις λύσεις για να διατηρεί το προβάδισμα.

Ο Γκραντ μπορεί να σταμάτησε να δίνει σταθερά πόντους, ωστόσο στην εξίσωση μπήκε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (9π.) με απανωτές εύστοχες ελεύθερες βολές, αλλά και ο Ομέρ Γιούρτσεβεν, ο οποίος προσέφερε πολλά στη συγκομιδή των ριμπάουντ. Και στο φινάλε βρήκε χώρο και για να σκοράρει και να γίνει ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του (15π., 12 ριμπ.). Το ίδιο έκανε και ο Τσεντί Οσμάν, με τον Αταμάν να του δίνει χρόνο συμμετοχής και τον Τούρκο φόργουορντ να τελειώνει το ματς με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58, 56-85.

Γαλατασαράι (Γ.Σεκίζκιοκ): Λίβινγκστον 8, Τίνσλεϊ 11 (1/8 τριπ.), Καμπατσά 4, Κάμινγκς 6, Γκεγίκ, Πάλμερ 14 (3/9 τριπ., 6 ριμπ.), Ιζουντού 7, Ντελγάδο 6, Κιοκσάλ.

Παναθηναϊκός (Ε. Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Μωραίτης 2 (3 ασίστ), Οσμάν 12 (2), Σαμοντούροφ 2, Παπαπέτρου 10, Γκραντ 10 (5 ασίστ), Ναν 7, Γκριγκόνις 6 (1), Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 6, Γιούρτσεβεν 15 (12 ριμπ., 5 λάθη).