Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 74-67: Εδώ είναι Κάουνας! (video)

2024-10-03T20:58:17+00:00 2024-10-03T21:57:40+00:00.

mikegiou

03/Oct/24 20:58

Η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα (74-67), με πρωταγωνιστές του Μπραζντέικις, Φρανσίσκο!

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου/ info@eurohoops.net

Μία φοβερή και τρομερή Ζαλγκίρις. Επιβλήθηκε απέναντι στην Μπαρτσελόνα με σκορ 74-67, χάρη στις εμφανίσεις των Ίγκνας Μπραζντέικις (17π.) και Σιλβέν Φρανσίσκο (19π., οι 13 στην 4η περίοδο και οι 1ο συνεχόμενοι!).  Οι Λιθουανοί έβαλαν στη… γωνία τους Καταλανούς και δε σταμάτησε να ρίχνει… χτυπήματα.

Στη 2η αγωνιστική η Ζαλγκίρις, χωρίς τον Μπρέιντι Μάνεκ, ταξιδεύει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (11/10, 21:15).

Με το σκορ στο 14-12, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 23-14 χάρη σε επί μέρους 9-2, όπου οι Λιθουανοί μέτρησαν δύο κολλητά τρίποντα από Φρανσίσκο και Γκιεντράιτις.

Η διαφορά σταθεροποίηθηκε κοντά στο διψήφιο, με την Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να βρει λύσεις. Μάλιστα, η άμυνα της Μπάρτσα κατάφερε να βρει στόχο (δίποντο Μπραζντέικις) ακόμη και σε επίθεση τριών δευτερολέπτων για το 43-31 του ημιχρόνου.

Που κρίθηκε

Η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο, με επί μέρους 11-2 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου να μειώσει το σκορ και να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 48-48.

Το ματς έγινε ντέρμπι, μέχρι το σημείο όπου η Ζαλγκίρις θυμήθηκε ξανά το πρώτο ημίχρονο. Ο Ίγκνας Μπραζντέικις επέστρεψε στην Ευρωλίγκα με.. κρότο και όταν η Μπαρτσελόνα απείλησε ξανά (57-54) είδε την πλάτη των Λιθουανών.

Παίκτης – κλειδί

Και κυρίως αυτή του Φρανσίσκο. Σκόραρε κρίσιμα καλάθια και το τρίποντο που έκρινε το ματς για το 72-65. Μάλιστα, ο Γάλλος ήταν μία ομάδα μόνος του στην 4η περίοδο. Σημείωσε 13 πόντους (από τους 19) με τους 10 να έρχονται συνεχόμενοι!

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-31, 50-48, 74-67.

Ζαλγκίρις (Α.Τρινκιέρι): Ουάλας 6, Φρανσίσκο 19 (2/4 διπ., 4/6 τριπ, 3/4 βολές), Λεκαβίτσιους, Μπραζντέικις 17 (7/11 διπ., 1/5 τριπ.), Γκιεντράιτις 7 (1), Μπιρούτις 3, Σμάιλαγκιτς, Μίτσελ 6, Ντάνστον, Μπουτκεβίτσιους 6 (@), Σιρβίντις 8 (2), Ουλανόβας 2.

Μπαρτσελόνα (Ζ.Πεναρόγια): Πάντερ 11 (2), Άντερσον 4, Βέσελι 7, Μετού 7, Σατοράνσκι 2 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 8, Νούνιεθ, Λαπροβίτολα 12 (1), Αμπρίνες 5 (1), Πάρκερ 11 (1).