Μονακό – Αρμάνι 93-80: Άνετοι και ωραίοι οι Μονεγάσκοι με επιθετική “πολυφωνία”

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Με το… δεξί μπήκε στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν η Μονακό, αφού κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρας της και να κερδίσει την Αρμάνι Μιλάνο με 93-80. Οι Μονεγάσκοι μπήκαν πολύ αποφασιστικά από την αρχή του αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίστασης στους Ιταλούς, οι οποίοι από τη μεριά τους, μπόρεσαν να πλησιάσουν μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε τόσο δυνατά, που κατάφερε να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου, προηγήθηκε με 47-26. Επίσης, η Μονακό είχε εντυπωσιακή επιθετική πολυφωνία, μιας και συνολικά 5 παίκτες της, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν και οι 10 παίκτες που πάτησαν παρκέ. Στον αντίποδα, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα, σίγουρα το τελικό σκορ και η διαφορά των 13 πόντων, είναι κολακευτική. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 20 πόντους, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 7 πόντους (2/3δ., 1/3τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 1 ασίστ. Για την Αρμάνι, ο Αρμόνι Μπρουκς είχε 16 πόντους.

Πατήστε εδώ για την συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι, που ήταν μπροστά με 7-0 στο 3’ με δίποντο του Κορκμάζ και έφτασαν στο 16-4 με γκολ-φάουλ του Ντιαλό στο 7’. Ο Παπαγιάννης με δίποντο έκανε το 18-4 στο ίδιο λεπτό και η 1η περίοδος έληξε με 22-10. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τη Μονακό να προηγείται με 38-18 στο 16’, με δίποντο του Μοτιεγιούνας, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +21, με 47-26. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 55-42 στο 25’ με γκολ-φάουλ του Νεμπό, αλλά οι Μονεγάσκοι ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με +22, με 66-44 στο 27’, με μία βολή του Οκομπό από τεχνική ποινή, με την 3η περίοδο να τελειώνει με 66-49. Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα, σε 77-68 στο 35’, με γκολ-φάουλ του Μίροτιτς, αλλά η Μονακό δεν απειλήθηκε και νίκησε με το τελικό 93-80.

Παίκτης-κλειδί

Ο κορυφαίος της Μονακό ήταν ο Άλφα Ντιαλό, έχοντας συνολικά 20 πόντους (4/5β., 5/8δ., 2/3τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 26 PIR, σε λιγότερα από 30 λεπτά συμμετοχής (29:27).

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο. Ο τρόπος που μπήκαν οι παίκτες της Μονακό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έκανε την διαφορά, με το σκορ να είναι 47-26 υπέρ της, στην ανάπαυλα, μην αφήνοντας περιθώρια για αντίδραση στην Αρμάνι Μιλάνο, η οποία απλώς μάζεψε όσο γινόταν, την διαφορά στο δεύτερο μέρος. Επίσης, το ότι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε… θραύση στους πόντους ευκαιρίας, έχοντας 24 και δεν δέχθηκε… κανέναν από τους Ιταλούς, προφανώς και έπαιξε τεράστιο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Διαιτητές: Περούγκα (Ισπανία)-Νέντοβιτς (Σλοβενία)-Κονσταντίνοφς (Λετονία).

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 47-26, 66-49, 93-80.

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκομπό 14 (2), Μπλόσονγκεϊμ 7, Παπαγιάννης 7 (1), Κορκμάζ 10 (1), Ντιαλό 20 (2), Τζαϊτέ 10, Μοτιεγιούνας 2, Μπράουν 4, Στραζέλ 10 (2), Τζέιμς 9.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Ντιμιτρίγιεβιτς 11 (1), Κοζέρ 2, Τονούτ, Μπολμάρο 9, Μπρουκς 16 (4), ΛεΝτέι 11 (1), Ρίτσι 3 (1), Σιλντς 10 (1), Νεμπό 7, Μίροτιτς 9 (2), ΜακΚόρμακ 2.