Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός το μοναδικό “διπλό” της πρεμιέρας – Σπουδαίες νίκες για Ζαλγκίρις, Μπάγερν, Μπασκόνια

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Η νέα σεζόν στην Ευρωλίγκα ξεκίνησε με έξι αγώνες απόψε Πέμπτη (03/10) και φυσικά υπήρξε ελληνικό ενδιαφέρον στη Γερμανία. Στο Βερολίνο, όπου κατέκτησε το τρόπαιο της περσινής σεζόν, ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κέρδισε την Άλμπα με 87-77, έχοντας τον Κέντρικ Ναν για πρώτο σκόρερ, με 16 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και κορυφαίο τον Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουίλ ΜακΝτάουελ-Ουάιτ (13π.).

Άνετη πρεμιέρα για τη Μονακό

Η Μονακό μπήκε αποφασιστικά στο παρκέ από το ξεκίνημα του αγώνα και είχε μία πολύ άνετη πρεμιέρα, κερδίζοντας την Αρμάνι Μιλάνο με 93-80, σε ένα σκορ που είναι κολακευτικό για τους Ιταλούς. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 20 πόντους, ενώ ο Αρμόνι Μπρουκς είχε 16 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Η Ζαλγκίρις “κατατρόπωσε” τη Μπαρτσελόνα

Αν και οι περισσότεροι θα περίμεναν ότι η Μπαρτσελόνα θα έφευγε με το «διπλό» από το Κάουνας, τελικά δεν συνέβη αυτό, με την Ζαλγκίρις να δείχνει πολύ δυνατή και να «κατατροπώνει» τους Καταλανούς με 74-67. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν ο πρώτος παίκτης των Λιθουανών με 19 πόντους, εκ των οποίων οι 13 μπήκαν στην 4η περίοδο και οι 10 ήταν συνεχόμενοι, ενώ βοήθησε πολύ και ο Ίγκνας Μπραζντέικις (17π., 5ρ.). Για τους «μπλαουγκράνα», πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολας Λαπροβίτολα (12π., 8ασ., 3κλ.).

Με επικό δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια

Μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ στο τέλος και των τριών πρώτων δεκαλέπτων, αλλά η Μπασκόνια φύλαγε το καλό για το φινάλε και τελικά κράτησε αλώβητη την έδρα της, με νίκη με 88-82 επί της Παρτιζάν. Οι Βάσκοι έκαναν επικό δεύτερο ημίχρονο στην επίθεση, αφού έβαλαν 56 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ είχαν σκοράρει 32 στο πρώτο μέρος. Ο Μάρκους Χάουαρντ είχε 17 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Ταϊρίκ Τζόουνς είχε 22 πόντους (9/10δ.) για τους Σέρβους.

Έβαλε 33 πόντους στην 4η περίοδο η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε για πρώτη φορά στο νέο γήπεδό της, «SAP Garden» και δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερο… ποδαρικό, αφού κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 97-89, κάνοντας ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, οι Γερμανοί είχαν επί μέρους σκορ 33-16 στην 4η περίοδο, με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να μοιάζει ασταμάτητος, με 25 πόντους (5/6β., 4/7δ., 4/5τρ.), ενώ για τους Μαδριλένους, ο Φακούντο Καμπάτσο άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ, με 19 πόντους και 9 ασίστ.

Με 12-0 σερί “καθάρισε” η Μακάμπι

Κάνοντας ένα σερί 12-0 στα τελευταία 4,5 λεπτά του αγώνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέτρεψε την εις βάρος της, κατάσταση στο θεωρητικά εντός έδρας ματς στο Βελιγράδι και κέρδισε τη Βιλερμπάν με 89-82, μπαίνοντας με το… δεξί στη νέα σεζόν. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε σε τρομερή βραδιά τον Ταμίρ Μπλατ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (1/1β., 4/5δ., 4/4τρ.), 12 ασίστ και 36 PIR. Από τους Γάλλους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζόφρι Λοβέρν (17π.).

Παρί-Ερυθρός Αστέρας (04/10, 22:00)

Βίρτους Μπολόνια-Αναντολού Εφές (04/10, 22:00)

Μονακό-Μακάμπι Τελ Αβίβ (09/10, 20:00)

Ερυθρός Αστέρας-Μπασκόνια (09/10, 21:00)

Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε (10/10, 20:30)

Βιλερμπάν-Βίρτους Μπολόνια (10/10, 21:00)

Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου (10/10, 21:15)

Ρεάλ Μαδρίτης-Παρτιζάν (10/10, 21:45)

Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις Κάουνας (11/10, 21:15)

Μπαρτσελόνα-Άλμπα Βερολίνου (11/10, 21:30)

Αρμάνι Μιλάνο-Παρί (11/10, 21:30)

Το σύστημα διεξαγωγής

Στην κανονική περίοδο, οι 18 ομάδες αγωνίζονται όλες μεταξύ τους, σε δύο γύρους, σε 34 αγωνιστικές συνολικά. Οι 6 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης, θα περάσουν απευθείας στα Play Offs. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 7-10, θα παίξουν μεταξύ τους, στα Play-In, για τα δύο τελευταία εισιτήρια πρόκρισης.

Στα Play-In, ο 7ος θα παίξει με τον 8ο σε ένα νοκ-άουτ ματς και όποιος προκριθεί, θα παίξει με τον 2ο στα προημιτελικά, σε σειρά «best-of-five». Ο 9ος και ο 10ος θα παίξουν επίσης μεταξύ τους, σε ένα νοκ-άουτ ματς και όποιος ηττηθεί, αυτόματα θα αποκλειστεί. Όποιος κερδίσει, θα παίξει ξανά ένα νοκ-άουτ ματς, με αντίπαλο τον ηττημένο του 7ου με τον 8ο, για να προκύψει το τελευταίο εισιτήριο και ο αντίπαλος του 1ου στα προημιτελικά, σε σειρά «best-of-five».

Στα Play Offs γενικά, οι σειρές των προημιτελικών θα είναι όλες «best-of-five», δηλαδή η πρόκριση θα κριθεί στις τρεις νίκες. Όλοι αυτοί οι αγώνες θα διεξαχθούν στο διάστημα από 22 Απριλίου μέχρι και 7 Μαΐου. Τα πρώτα δύο ματς και το πέμπτο (αν χρειαστεί) θα γίνουν στην έδρα των ομάδων που θα έχουν πλεονέκτημα έδρας.

Οι τέσσερις νικητές των προημιτελικών σειρών θα παίξουν στο Final-4, με τους ημιτελικούς να έχουν προγραμματιστεί για την Παρασκευή 23 Μαΐου, ενώ ο μικρός τελικός αρχικά και ο μεγάλος τελικός στην συνέχεια, θα διεξαχθεί την Κυριακή 25 Μαΐου.