Φενέρ – Ολυμπιακός: ΜακΚίσικ at the buzzer με τρίποντο… προσευχή (video)

2024-10-04T20:17:05+00:00 2024-10-04T20:29:23+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

04/Oct/24 20:17

McKissic-Fener-Olympiacos-buzzer

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε μία τρελή… τριποντάρα ενώ έληγε η επίθεση του Ολυμπιακού.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

“Shaq attack” και τριποντάρα στο τέλος επίθεσης.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ μπήκε στο παρκέ κι έδωσε άλλον αέρα στον Ολυμπιακό, μειώνοντας σε σημαντικό βαθμό τη διαφορά των εννέα πόντων που είχε πάρει η Φενέρ.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και το +9 μετά από τρίποντο του Μπόλνγουϊν, ωστόσο ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να σηκώσει από τον πάγκο τον ΜακΚίσικ κι εκείνος απέδειξε (για ακόμη μία φορά) πως μπορεί να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα.

Συγκεκριμένα, με απανωτά καλάθια μείωσε τη διαφορά, ενώ στο 05:40 πριν το φινάλε του ημιχρόνου κι ενώ η επίθεση των “ερυθρολεύκων” τελείωνε, ο “Σακ” πήρε την μπάλα και με σουτ… προσευχή από τα 7,5 περίπου μέτρα ενώ ήταν εν κινήσει σκόραρε για τρεις!

Ο Αμερικανός άσος των Πειραιωτών σε 10 αγωνιστικά λεπτά στο πρώτο μέρος, πέτυχε 7 πόντους, με 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, όλους στο δεύτερο δεκάλεπτο.