Μονακό – Μακάμπι 85-79: Δύσκολα μεν, 2/2 δε για την παρέα του Μάικ Τζέιμς στο Πριγκιπάτο

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Με το ματς που διεξήχθη στο «Salle Gaston Medecin» στο Μόντε Κάρλο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ξεκίνησε η 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τη Μονακό να αξιοποιεί την έδρα της και να κάνει το «2 στα 2», κερδίζοντας και την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-79. Έτσι, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, έστω και με δυσκολία, έχει ρεκόρ 2-0 και εκείνη του Όντεντ Κάτας έπεσε στο 1-1, αφού υπέστη την πρώτη ήττα της.

Πλέον, το επόμενο παιχνίδι των Μονεγάσκων στην Ευρωλίγκα, είναι το εκτός έδρας απέναντι στην Μπαρτσελόνα, την Τετάρτη (16/10, 21:30), ενώ αντίστοιχα ο σύλλογος του Ισραήλ θα παίξει θεωρητικά εντός, απέναντι στην Αναντολού Εφές, την Τρίτη (15/10, 21:05), σε ένα ματς που θα γίνει στο Βελιγράδι.

Για τη Μονακό, απουσίασαν οι τραυματίες, Νικ Καλάθης και Φουρκάν Κορκμάζ, που θα μείνουν εκτός δράσης για περίπου 3-4 εβδομάδες, ενώ αντίστοιχο διάστημα θα απουσιάσει και για τη Μακάμπι, ο επίσης τραυματίας, Ουένιεν Γκάμπριελ.

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Ελί Οκομπό, μοιράστηκαν την πρωτιά στο σκοράρισμα για τους νικητές, έχοντας από 17 πόντους ο καθένας, ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Ντονάτας Μοτιεγιούνας (11π., 6ρ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (10π., 5/8δ., 0/1τρ., 7ρ.,). Όσο για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Τζέιλεν Χορντ (13π., 7ρ., 3κλ.), Τζέισιελ Ριβέρο (13π.) και Λιβάι Ράντολφ (10π., 5ρ.).

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Προβάδισμα της Μακάμπι στο πρώτο μέρος, αντίδραση της Μονακό στο δεύτερο

Με γερή μάχη ξεκίνησε η 1η περίοδος, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πολλές φορές τα ηνία στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-3 με δίποντο του Τζαϊτέ στο 2’, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά με 14-9 στο 5’, με ένα δίποντο του Χορντ. Με επί μέρους σκορ 10-1, η Μονακό ήταν μπροστά με 19-15 στο 7’, έπειτα από δίποντο του Παπαγιάννη. Τελικά, η 1η περίοδος έληξε με τη Μακάμπι να προηγείται με 23-21, με δίποντο του Γιοκουμπάιτις στα 2’’ πριν από την λήξη.

Η ομάδα από το Ισραήλ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά πολύ γρήγορα στο +10, με το υπέρ της, 33-23 στο 13’, που διαμορφώθηκε χάρις σε ένα τρίποντο από τον Λόιντ. Σιγά-σιγά, η Μονακό κατάφερε να μειώσει την διαφορά, πλησιάζοντας στους 3 πόντους, στο εις βάρος της, 40-37 στο 17’, με δίποντο του Τζέιμς. Τελικά, με δίποντο του Γιοκουμπάιτις στα 36’’ πριν από το τέλος, το σκορ έγινε 46-41 υπέρ της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι φιλοξενούμενοι αρχικά προηγήθηκαν με 52-45 στο 23’ με δίποντο του Λόιντ. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με σερί 8-0 και έτσι ανέκτησαν το προβάδισμα με 53-52 στο 25’, με δίποντο του Μοτιεγιούνας. Η Μακάμπι προσπέρασε ξανά με 54-53 στο ίδιο λεπτό, με 2/2 βολές του Χορντ, αλλά η Μονακό είχε το μομέντουμ και προηγήθηκε με 60-54 στο 27’ έπειτα από δίποντο του Ντιαλό, για να κλείσει την 3η περίοδο με το υπέρ της, 65-60.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν και με +10, με 70-60 στο 31’, με τρίποντο του Μπλόσονγκεϊμ. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί πλησίασαν στους 3 πόντους, σε 80-77 στο 38’ με δίποντο από τον Λόιντ. Λίγο αργότερα, ο Τζέιμς με 1/2 βολές έκανε το 84-79 υπέρ των γηπεδούχων στα 50’’ για την λήξη. Στα 25.5’’ ο Χορντ έκανε έρμπολ σε τρίποντο υπό πίεση. Το τελικό 85-79 υπέρ της Μονακό, διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Μπλόσονγκεϊμ στα 2.2’’ για το φινάλε.

Παίκτης – κλειδί

Ως συνήθως, ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πιο επιδραστικός παίκτης της Μονακό, έχοντας συνολικά 17 πόντους (4/6β., 2/6δ., 3/7τρ.), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 αμυντικό ριμπάουντ, κανένα λάθος, 6 κερδισμένα φάουλ και το κορυφαίο PIR με 22.