Βιλερμπάν – Βίρτους 87-85: Άντεξε και έκανε… σεφτέ

2024-10-10T22:04:45+00:00 2024-10-10T23:31:15+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

10/Oct/24 22:04

Με πλουραλισμό στην επίθεση και καλή άμυνα, η Βιλερμπάν έκανε… σεφτέ στην φετινή Ευρωλίγκα, αναγκάζοντας τη Βίρτους (87-85) στη δεύτερη ήττα της.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Βιλερμπάν τα έκανε όλα σωστά και με ωραίο μπάσκετ και πλουραλισμό στην επίθεση, ανάγκασε τη Βίρτους (87-85) στη δεύτερη ήττα της και πανηγύρισε το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στην Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σακό με 19 πόντους (11 ριμπάουντ), ο Μαλεντόν σημείωσε 17, ενώ ο Ντε Κολό είχε 16 πόντους και 8 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κορντινιέ ήταν ο μόνος που προσπαθούσε για την ομάδα του, σημειώνοντας 23 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), με 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Γαλλικός… βομβαρδισμός, ισορροπία και πρώτη νίκη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Γάλλους να είναι… εκκωφαντικοί! Έβαλαν 40 πόντους μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο έχοντας το απόλυτο έξω από τα 6,75μ. (7/7 τριπ.) κι έδειξαν από νωρίς τα “δόντια” τους.

Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν, οι παίκτες του Πουπέ από το 7/7 τρίποντα, έφτασαν να μετρούν 8/22 κι έδωσαν στη Βίρτους την ευκαιρία να το πιστέψει και να επιστρέψει στο ματς μετά από ένα 8-0 σερί που έτρεξε και με τον Κορντινιέ και τον Παγιόλα να βγαίνουν μπροστά έδωσαν άλλο τόνο στο παιχνίδι.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, οι Γάλλοι έβρισκαν σκορ και στο τέλος χαμογέλασαν, παρά το γεγονός ότι στο φινάλε οι Ιταλοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το ματς και να το στείλουν στην παράταση. Πιο συγκεκριμένα, ο Κλάιμπερν αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, ο Σακό με 1/2β. έγραψε το 86-85. Ο Μαλεντόν με 1/2β. έκανε το 87-85, με τον Σακό να κόβει στο φινάλε το Κορντινιέρ σε λέι-απ δίνοντας την πρώτη νίκη της Βιλερμπάν στην γαλλική ομάδα (87-85).

Τα δεκάλεπτα: 38-27, 59-47, 73-70, 87-85