Παναθηναϊκός – Μπάγερν 94-79: ΓΥΑΛΙζε το μάτι του στο καταπράσινο ΟΑΚΑ!

10/Oct/24 22:02 October 10, 2024

gadamopoulos

10/Oct/24 22:02

Lessort-panathinaikos-bayern

Ο Παναθηναϊκός εγκαινίασε με νίκη το γυάλινο δάπεδο στο “νέο” ΟΑΚΑ, αφού έκανε από νωρίς τη δουλειά κόντρα στη Μπάγερν και δεν απειλήθηκε από την προσωρινή αντεπίθεση των Βαυαρών, με δικό του καλό φίνις.

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Η γοητεία του glass floor… τύφλωσε τη Μπάγερν Μονάχου. Και τρόπον τινά έδωσε περισσότερα… φτερά στον Παναθηναϊκό. Η αυτοπεποίθηση υπήρχε από την περσινή σεζόν.

Αλλά το χρυσό έμβλημα της Ευρωλίγκας στη φανέλα και η ορμή του ολοκαίνουργιου ΟΑΚΑ, παρέσυρε τη γερμανική ομάδα από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και το «τριφύλλι»  νίκησε με 94-79, για το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ακόμη και όταν η Μπάγερν μείωσε στο 66-60 στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, η γιορτή δεν θα μπορούσε να χαλάσει και ο Παναθηναϊκός ήξερε τι να κάνει. Αλίμονο αν δεν το έκανε, με τις λύσεις που διαθέτει.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν χρειάστηκε τρία λεπτά για ένα επιμέρους 12-5 και «καθάρισε» το ματς με το 78-65 στο 34΄, με λύσεις από τον Λορέντζο Μπράουν (9π., 5ασ.) και τη δεύτερη – μετά το Βερολίνο με την Άλμπα – θετική παρουσία του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (12π., 11ριμπ.).

Μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών Ευρώπης, πάντως, ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 22π.. Ο Κέντρικ Ναν έφτασε τους 17π. (με 7ασ.), κυρίως με το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο είχε τους 10 από αυτούς, καλύπτοντας το… άποντο παιχνίδι του Κώστα Σλούκα.

Για την επόμενη, 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στις 15/10 από την Παρί στη Γαλλία, ενώ η Μπάγερν παίζει την ίδια μέρα στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Με Ναν και… κλεψίματα

Η γιορτή στο «νέο» ΟΑΚΑ επιβεβαιώθηκε από την αρχή και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-0 μόλις στο 3΄! Η «πράσινη» υπεροχή ήταν ολοφάνερη και στο 9΄ η διαφορά έφτασε και στους 15π. (25-10), με τον Κέντρικ Ναν να έχει 10π. στην πρώτη περίοδο.

Μπορεί οι Βαυαροί να έκλεισαν το δεκάλεπτο με σερί 6-0, όμως αυτό δεν είχε συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +18 (40-22) του 17΄, χάρη σε 12π. του Λεσόρ, αλλά κυρίως με τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ στα 17 χαμένα σουτ ως την ανάπαυλα και τα επτά κλεψίματα που έφεραν εύκολους πόντους. Οι Γερμανοί, πάντως, βρήκαν 12π. στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, για το 47-34 στο 20΄.

Νέο κακό φίνις δεκαλέπτου…

Τη στιγμή που οι «πράσινοι» άγγιζαν διαφορές 20π., φάνηκε να επαναπαύονται, όμως και στο τελείωμα κάθε περιόδου. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, με «αγριάδα» στην άμυνα και χάρη και… Λεσόρ στην επίθεση, ξέφυγαν με 19π. (57-38) διαφορά στο 23΄, δείχνοντας πως θέλουν να τελειώσουν πρόωρα το ματς, αν και ο Σλούκας ήταν ο μοναδικός από τους 11 που είχαν αγωνιστεί ως το 30΄ που δεν είχε σκοράρει, ενώ και ο Ναν πήρε μία προσπάθεια στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι, με σύνθετες άμυνες «ζώνης» πλησίασαν και στο -8 (66-58) του 30΄, χωρίς πάντως να ολοκληρώσουν ως το τέλος την αντεπίθεσή τους.