Αρμάνι Μιλάνο – Παρί 79-74: Με δυνατό φινάλε η πρώτη ιταλική νίκη κι… έρχεται ΣΕΦ

2024-10-11T22:37:59+00:00 2024-10-12T00:29:28+00:00.

kostaspara

11/Oct/24 22:37

ettore-messina-monaco-milan-euroleague-2024-2025

Με επί μέρους σκορ 16-3 στα τελευταία 6 λεπτά του ματς, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε την Παρί με 79-74, στην “παρθενική” νίκη της, στην φετινή Ευρωλίγκα.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Ένα ματς για γερά νεύρα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες έγινε στην Ιταλία, όπου η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε την πρώτη νίκη της, κερδίζοντας την Παρί με 79-74 (Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-39, 58-57, 79-74) για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έκανε επί μέρους σκορ 16-3 στα τελευταία 6 λεπτά του αγώνα, γυρίζοντας από το -8 (63-71 στο 34’) και έχει ρεκόρ 1-1 πλέον, ενώ οι Γάλλοι έπεσαν στο 0-2 από την μεριά της.

Να σημειώσουμε ότι πρόκειται για τις δύο προσεχείς αντιπάλους των ελληνικών ομάδων στην Ευρωλίγκα, στα ματς που θα γίνουν την Τρίτη (15/10) για την 3η αγωνιστική. Η Αρμάνι Μιλάνο θα έρθει στο ΣΕΦ (21:15) για να παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό, ενώ η Παρί θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό στην Γαλλία (21:30).

Όσον αφορά στα του ματς, η Αρμάνι αγωνίστηκε χωρίς τρεις παίκτες, που είναι οι Τζος Νίμπο, Λεάντρο Μπολμάρο και Ντιέγκο Φλακαντόρι. Από την άλλη μεριά, για την Παρί απουσίασε ο τραυματίας, Ντόλτον Χόουμς.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος παίκτης για τους Ιταλούς, ήταν ο Σέιβον Σιλντς, που είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Νίκολα Μίροτιτς (15π., 6ρ., 2ασ., 2κλ., 1τάπ.) και Ζακ ΛεΝτέι (13π.). Όσον αφορά στην Παρί, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τι-Τζέι Σορτς (17π., 8ασ., 4ρ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κόλιν Μάλκολμ (12π.).

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Γύρισε από το -8 στα τελευταία 6 λεπτά η Αρμάνι Μιλάνο

Μετά από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, η Αρμάνι Μιλάνο πήγε στο +7, με 19-12 στο 7’, χάρις σε δίποντο του Μπορτολάνι, με την Παρί να μειώνει σε 19-18 στο 8’ με τρίποντο του Χιφί, ενώ η 1η περίοδος έληξε με 20-18 υπέρ των Ιταλών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-26 στο 16’, με 1/2 βολές του Σιλντς, αλλά οι Γάλλοι «έτρεξαν» ένα 11-0 σερί και έφτασαν να προηγούνται με 37-33 στο 18’, με τρίποντο του Σι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Παρί να προηγείται με 39-35.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν αρχικά τον ρυθμό και βρέθηκαν μπροστά και με 50-43 στο 24’, με τον Χιφί να έχει 1/2 βολές. Σιγά-σιγά όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν και τελικά να κλείσουν την 3η περίοδο μπροστά με 58-57, χάρις σε ένα φλόουτερ που πέτυχε ο Τόνουτ στην εκπνοή. Οι Γάλλοι πέρασαν ξανά μπροστά και προηγήθηκαν και με 71-63 στο 34’ με δίποντο του Κράτζερ. Εκεί, ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, που προσπέρασαν με 75-73 στο 38’ με δίποντο του ΛεΝτέι και ο ίδιος έκανε και το 76-73 στο 39’ με 1/2 βολές. Στα 43’’ για το τέλος, η Παρί μείωσε σε 76-74 με 1/2 βολές του Λο. Στα 21.8’’ για την λήξη, ο Σιλντς με δίποντο έκανε το 78-74. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ουόρντ στα 10’’ για το τέλος και με μία εύστοχη βολή του Κοζέρ στα 6’’, έγινε το τελικό 79-74 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο.

Παίκτης – κλειδί

Ο Σέιβον Σιλντς έκανε την διαφορά για την Αρμάνι Μιλάνο, αφού σε 30 λεπτά συμμετοχής (30:18’’), συγκέντρωσε 29 βαθμούς στο PIR, έχοντας συνολικά 21 πόντους (8/11β., 5/8δ., 1/4τρ.), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 7 κερδισμένα φάουλ. Επίσης, πέτυχε και το καθοριστικό καλάθι στα 21.8’’ για το τέλος, με το οποίο έκανε το 78-74.

Πού κρίθηκε

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να ευστοχήσει σε 3 περισσότερα τρίποντα (9/29 με 36% έναντι 6/26 με 23,1%) και μάζεψε 10 παραπάνω ριμπάουντ (41 έναντι 31). Φυσικά, ήταν καθοριστική και η αντίδραση της ιταλικής ομάδας στα τελευταία 6 λεπτά, όπου έκανε επί μέρους σκορ 16-3 υπέρ της.