Η Μπασκόνια πήρε τον ισπανικό εμφύλιο κι έριξε τη Ρεάλ στο 1-2 πριν τον Παναθηναϊκό

2024-10-15T22:31:14+00:00 2024-10-16T04:22:24+00:00.

kostaspara

15/Oct/24 22:31

baskonia - real

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, η Μπασκόνια κέρδισε με 76-72 τη Ρεάλ, που θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη την Πέμπτη (17/10, 21:45).

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Μεγάλη μάχη έγινε στον ισπανικό “εμφύλιο” στη “Buesa Arena“, εκεί όπου τελικά η Μπασκόνια πήρε την δεύτερη νίκη της (2-1) στην Ευρωλίγκα, αφού κέρδισε τη Ρεάλ με 76-72 για την 3η αγωνιστική.

Η “Βασίλισσα”, που αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη της Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής που του είχε επιβληθεί, υποχώρησε πλέον στο 1-2 και συνεχίζει να προβληματίζει με την απόδοση και τα αποτελέσματά της, τόσο στην Ευρωλίγκα, όσο και στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στα επόμενα ματς των δύο ομάδων, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, να θυμίσουμε ότι η Ρεάλ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στην Μαδρίτη την Πέμπτη (17/10, 21:45) και η Μπασκόνια φιλοξενείται στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν την Παρασκευή (18/10, 21:30).

Για τους Βάσκους απουσίασε ο Σάντερ Ραϊέστε λόγω τραυματισμού, ενώ από τους Μαδριλένους, έλειψαν οι τραυματίες Ουσμάν Γκαρούμπα (ενοχλήσεις στο γόνατο) και Αντρέζ Φελίζ (πρόβλημα στο δεξί πέλμα) και ο Φακούντο Καμπάτσο, που εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής. Πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους, ενώ για τη Ρεάλ, ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 17 πόντους.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες από την αρχή

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 11-7 στο 4’, με δίποντο του Γιουλ, με τους Βάσκους να προσπερνούν με 16-15 στο 7’ με δίποντο του Φόρεστ. Ωστόσο, με τρίποντο του Ντεκ στο 8’, η Ρεάλ μπήκε μπροστά με 18-16 και έτσι έληξε η 1η περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-16 στο 11’ με ένα τρίποντο του Ιμπάκα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται όμως με 30-25 στο 15’ με τρίποντο του Μονέκε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μπασκόνια να προηγείται με 36-35.

Όσο για το δεύτερο ημίχρονο, οι «Μερένχες» πήραν ένα προβάδισμα 6 πόντων, με το υπέρ τους, 52-46 στο 28’, με δίποντο του Ντεκ, αλλά ο Λουαού-Καμπαρό με δίποντο, μείωσε για τους Βάσκους σε 52-48 και έτσι έκλεισε η 3η περίοδος. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, όπου ο Χάουαρντ πέτυχε σημαντικό δίποντο στα 14’’ πριν από τη λήξη και έκανε το 74-70 υπέρ των γηπεδούχων. Στα 11.1’’ για το τέλος, ο Ταβάρες με κάρφωμα μείωσε σε 74-72 από πλευράς Ρεάλ. Ωστόσο, το τελικό 76-72 υπέρ της Μπασκόνια, έγινε στα 10.7’’ με τον Μονέκε να έχει 2/2 βολές και ακολούθησαν δύο σερί άστοχα τρίποντα του Γιουλ.

Παίκτης – κλειδί

Ο Τσίμα Μονέκε της Μπασκόνια είχε 14 πόντους (3/4β., 1/2δ., 3/4τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 3 κερδισμένα φάουλ και το κορυφαίο Efficiency με 21.

Πού κρίθηκε

Προφανώς στις λεπτομέρειες, όπως επίσης έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι σε ένα τόσο κλειστό ματς, έβαλε 2 τρίποντα παραπάνω και με πολύ καλύτερη ευστοχία (10/26 με 38,5% έναντι 8/33 με 24,2%).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 48-52, 76-72