Μπράουν: “Σκληρή η ήττα απ’ την Παρί, στο μυαλό μας ο περσινός… τελικός”

2024-10-15T23:17:48+00:00 2024-10-16T00:09:34+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

15/Oct/24 23:17

Lorenzo-Brown-Panathinaikos
V. Stolis

Ο Λορένζο Μπράουν για την “σκληρή” ήττα από τους Γάλλους, τα λάθη της ομάδας του, ενώ τόνισε πως το μυαλό του ίδιου και των συμπαικτών του βρίσκεται στο προσεχές ματς με Ρεάλ (17/10, 21:45).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά η πρωτάρα στην Ευρωλίγκα Παρί ήταν παθιασμένη και καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να… τιμωρήσει το “τριφύλλι” και να το αναγκάσει στην πρώτη του φετινή ήττα στη διοργάνωση.

Ο Λορένζο Μπράουν που ήταν μαζί με τον Λεσόρ και τον Ναν οι μοναδικοί διψήφιοι των “πρασίνων”, προσπάθησε να βοηθήσει όσο μπορεί την ομάδα του, σημειώνοντας 14 πόντους (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές), έχοντας επίσης 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 1 λάθος σε 18:30 λεπτά που αγωνίστηκε με 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ίδιος μίλησε μετά το φινάλε του αγώνα στην κάμερα της Novasports για την “σκληρή” ήττα από τους Γάλλους, τα λάθη της ομάδας του, ενώ αναφέρθηκε πως το μυαλό του ίδιου και των συμπαικτών του βρίσκεται στο προσεχές ματς με Ρεάλ (17/10, 21:45).

Ήταν σκληρή ήττα αυτή απόψε. Ήταν πάνω από ένα τα προβλήματά μας. Δεν ήμασταν καλά στην άμυνα, δεν πήραμε τα ριμπάουντ και δεν παίξαμε γενικά όπως έπρεπε να παίξουμε. Το παιχνίδι που παίζουν είναι διαφορετικό, έπρεπε να προετοιμαστούμε γι’ αυτούς. Δεν ήταν πνευματικό το θέμα. Είναι ομάδα που παίζει γρήγορα, ρίσκαραν όλα τα σουτ, μπήκαν κι απέκτησαν πολύ καλό ρυθμό“, είπε μεταξύ άλλων ο Αμερικανός γκαρντ του “τριφυλλιού”.

Όσο για το ματς με τη Ρεάλ και την επανάληψη του περσινού τελικού: “Πάντα ένα παιχνίδι με τη Ρεάλ κρύβει πολύ μεγαλύτερο κίνητρο. Θα προετοιμαστούμε, έχουμε στο μυαλό μας στον περσινό τελικό και θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να είμαστε έτοιμοι“.