Παναθηναϊκός: Η “πράσινη” ένσταση στο ματς με την Παρί

V. Stolis

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση μετά το τέλος του αγώνα με την Παρί, για μία φάση στα 03:42 πριν το φινάλε του αγώνα.

Λίγα λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού, στο 03:42 κι ενώ το σκορ βρισκόταν στο 75-68, ο Εργκίν Αταμάν διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για ένα φάουλ που δεν δόθηκε στον Ντίνο Μήτογλου κι άμεσα χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με την Παρί ωστόσο να κλέβει την μπάλα και να φεύγει στον αιφνιδιασμό. Ακολούθησε ο Κέντρικ Ναν όπου χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Λεοπόλντ Καβαλιέρ, ο οποίος τραυματίστηκε κι έτσι Γιάντουνεν και Χιφί εκτέλεσαν τις τρεις βολές (σ.σ. μία για την τεχνική ποινή και δύο για το αντιαθλητικό).

Οι άνθρωποι της “πράσινης” ΚΑΕ διαμαρτύρονται ουσιαστικά για το γεγονός ότι δεν έπρεπε να δοθεί αντιαθλητικό φάουλ, απ’ τη στιγμή που χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Εργκίν Αταμάν.

Σερέλης: “Θα υποστηρίξουμε την ένσταση που κάναμε”

Ναι ναι, έχουμε κάνει το πρώτο κομμάτι που είναι να έχουμε μια αναφορά και έχουμε κάποια ώρα, περίπου 1.5 ώρα για να την υποστηρίξουμε λεπτομερώς. Από ό,τι φαίνεται ναι, θα την υποστηρίξουμε“, είπε χαρακτηριστικά στην κάμερα της Novasports ο κόουτς Σερέλης.

Όσο για το τι πήγε στραβά στο παιχνίδι με την Παρί:Μπήκαμε στον ρυθμό της Παρί, το είχαμε συζητήσει, ήταν κάτι που δεν το θέλαμε, είναι μια ομάδα που τρέχει πάρα πολύ γρήγορα. Δυστυχώς μπήκαμε σε αυτόν τον ρυθμό από νωρίς και δώσαμε εύκολους πόντους. Και το δεύτερο πράγμα που πήγε στραβά ήταν ότι ακόμα και όταν η άμυνά μας ήταν καλή, επιτρέψαμε 17 επιθετικά ριμπάουντ, νομίζω ήταν καθοριστικά. Για 30 λεπτά τουλάχιστον ήμασταν πίσω στο σκορ. Δίκαια χάσαμε“.

Για το αν ο Παναθηναϊκός υποτίμησε την Παρί:Δε θα πω ότι είναι υποτίμηση. Είναι ένα θέμα το γεγονός ότι είναι μια άγνωστη ομάδα, με παίκτες που δεν είναι καιρό στην Euroleague. Είχαμε δει το παιχνίδι, οι παίκτες είναι έμπειροι, ξέρουν ότι πρέπει να μοχθήσεις για να κερδίσεις. Μπήκαμε στον ρυθμό της Παρί πολύ γρήγορα και για 30 λεπτά ακολουθώντας αυτόν τον ρυθμό ήμασταν πίσω στο σκορ“.

Όσο για το αν υπάρχει έξτρα κίνητρο για τη νίκη στο ματς με τη Ρεάλ:Το κίνητρο είναι πολύ μεγάλο. Θα δημιουργηθεί έξτρα κίνητρο γιατί κάναμε μια ήττα και δε θέλουμε να κλείσουμε την εβδομάδα με δεύτερη. Μας ταιριάζει αρκετά σαν ματσάρισμα η Ρέαλ. Μπορούμε να βρούμε στοιχεία να τη χτυπήσουμε, γνωρίζοντάς την καλά. Έχουμε ένα επιπλέον κίνητρο από το γεγονός ότι έχουμε μια ήττα, που μπορεί στο μέλλον να είναι πρόβλημα για τους βαθμούς που θέλουμε να μαζέψουμε“.

Photo Credits: V. Stolis