Μακάμπι – Παρτίζαν 79-91: Ρεσιτάλ δημιουργίας-εκτέλεσης και 2/2 στο Βελιγράδι

2024-10-17T22:08:38+00:00 2024-10-17T22:50:40+00:00.

mikegiou

17/Oct/24 22:08

Maccabi Partizan
Photo Credit: KK Partizan Mozzart Bet

Η Παρτιζάν (2-2) πήρε τη νίκη στο Βελιγράδι, απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (2-2) με σκορ 91-79.

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Η Παρτιζάν μοίρασε 23 ασίστ και ολοκλήρωσε το ματς απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ στο… δικό της Βελιγράδι, με σχεδόν 48% στα τρίποντα (11/23).

Η νίκη στην ολοκλήρωση της πρώτης “διαβολοβδομάδας” ήταν η λογική εξέλιξη, με το τελικό 91-79 να αποτελεί και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, όπου το προβάδισμα μέχρι το 33′ άλλαζε χέρια συνεχώς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Στέρλινγκ Μπράουν με 20 πόντους, ενώ ακόμα τέσσερις… παρτιζάνοι ήταν διψήφιοι (Μπόνγκα 14, Ντιλικίνα 12, Κάρλικ Τζόουνς 11, Ίφε Λούντμπεργκ 11).

Όσο για τη Μακάμπι; Μπορεί ο Ράντολφ να ήταν ο τοπ σκόρερ, αλλά την παράσταση, έστω και σε μία ήττα, έκλεψε ο Ταμίρ Μπλατ, ο οποίος έχασε το triple double για ένα ριμπάουντ και μία ασίστ (10π., 9 ριμπ., 9 ασίστ).

Ντέρμπι από την αρχή

Ο Λιβάι Ράντολφ ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης Μακάμπι – Παρτιζάν. Ειδικά από τη στιγμή που ο Σέιμπεν Λι ήταν… γήινος (3π. στα πρώτα 20 λεπτά). Από τα χέρια του, η Μακάμπι πήρε 17 πόντους με στατιστικά για… Όσκαρ (3/3 διπ., 3/5 τριπ., 2/2 βολές), ενώ ο Ταμίρ Μπλατ φρόντισε για τους συμπαίκτες του (5 ασίστ).

Το μεγαλύτερο προβάδισμα για την Μακάμπι ήταν 9 πόντοι (21-12 στο 6΄), ωστόσο η Παρτιζάν διέθετε απαντήσεις. Κακή άμυνα, ενώ ακολουθούσε το ρυθμό της Μακάμπι, αλλά αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημά της. Αυτό είναι και το δικό της παιχνίδι.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 20 φορές

Η… απάντηση στον Ράντολφ ήταν ο Αίζακ Μπόνγκα (11π.), με την Παρτιζάν να έχει δημιουργία (15 τελικές πάσες) και ένα εξαιρετικό ποσοστό στο τρίποντο, ειδικά για… εκτός έδρας αγώνα (8/17 τρίποντα).

Ο Ριβέρο εμφανίστηκε ως συμπαραστάτης του Ράντολφ και παρά τα λάθη του (4) αποτέλεσε “κεφάλαιο” για την ομάδα του κοντά στο καλάθι, προκαλώντας… ζημιά. Μέχρι το 61-60, το προβάδισμα στο σκορ είχε αλλάξει χέρια 20 φορές!

Που κρίθηκε το ματς

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά πέντε πόντων (66-71) και δύο φάσεις αργότερα, το συν για τους Σέρβους είχε δίπλα τον αριθμό 6 (68-74). Χάρη στην επιθετική προσφορά του Ίφε Λούντμπεργκ (5 σερί πόντοι), αλλά και την οξυδέρκεια του Κάρλικ Τζόουνς.

Ένα γκολ-φάουλ του Στέρλινγκ Μπράουν, λίγο πριν το ματς μπει στα δύο λεπτά πριν το τέλος, έφερε την Παρτιζάν στο +8 (75-83). Και με ισχυρό προβάδισμα νίκης. Δύο καλάθια από τους Μπράουν και Τζόουνς εδραίωσαν ακόμα περισσότερο τους Σέρβους (87-77) με τη νίκη να καταλήγει στα χέρια τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-42, 64-66, 79-91.

Μακάμπι (Ο.Κάτας): Χορντ 14, Λι 5 (5/8 βολές), Καμπά 1, Μένκο, Σόρκιν 11 (1), Ράιμαν, Ντιμπαρτολομέο (0/9 σουτ), Ριβέρο 15 (8 ριμπ.), Κοέν 4, Ράντολφ 19 (3/5 τριπ., 7 ριμπ.), Μπλατ 10 (2/7 τριπ., 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Παρτιζάν (Ζ.Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 9, Λούντμπεργκ 11 (2/4 τριπ., 5 ασίστ), κ.Τζόουνς 11 (1/3 τριπ., 6 ασίστ), Ντιλικίνα 12 (2), Νάκιτς, Μαρίνκοβιτς 4, Ποκουσέφσκι 2 (3 μπλοκ), Μπράουν 20 (2), Μπόνγκα 14 (4), Τ.Τζόουνς 8.