Ο Καμπάτσο ενορχήστρωσε τη δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκού!

2024-10-18T00:00:47+00:00 2024-10-18T00:56:07+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Oct/24 00:00

Campazzo-Real-Panathinaikos
V. Stolis

Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ο… μαέστρος της Ρεάλ στη δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκού σε αυτή την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο remake του περσινού τελικού, ηττήθηκε από την καλύτερη Ρεάλ κι επιστρέφει στην Αθήνα με 2/2 ήττες στην πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα που θα κληθεί να βγάλει γρήγορα από το μυαλό του για να συνεχίσει.

Οι “πράσινοι” του Εργκίν Αταμάν που μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και το έχασαν από το πρώτο δεκάλεπτο όπως είπε ο Τούρκος τεχνικός, είδαν τον Φακούντο Καμπάτσο να ενορχηστρώνει… με μαεστρία τη “Βασίλισσα” και να της δείχνει το δρόμο όπως αυτός ξέρει.

Ο Αργεντινός γκαρντ έκανε σχεδόν τα πάντα για την ομάδα μέσα στο παρκέ σε αυτά τα 31:41 λεπτά που αγωνίστηκε, μετρώντας 19 πόντους, με 4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος με 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Όλα αυτά, αλλά τα στατιστικά δεν τον νοιάζουν, όπως τόνισε λίγο αργότερα στην  flash interview.

“Χρειαζόμασταν πολύ τη νίκη, πρέπει να δουλέψουμε παραπάνω από πέρσι. Οι άλλες ομάδες μας ξέρουν πολύ καλά, πρέπει να βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς. Αυτό κάνουμε, αυτό δουλεύουμε, αλλά θέλαμε πολύ τη νίκη. Είμαστε χαρούμενοι, όσοι έπαιξαν έκαναν κάτι θετικό, είχαν θετική επίδραση.

Πρέπει να προσέχουμε τη λεπτομέρεια, όταν το κάναμε πήραμε τη διαφορά. Ήμασταν μαχητικοί, ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Τα στατιστικά δεν είναι για μένα. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη. Όλοι μπορούμε να σκοράρουμε, πρέπει όμως να βελτιωθούμε στην άμυνα και αυτή είναι η πρόκλησή στη σεζόν“.