Ζαλγκίρις: Με ΕΠΙΚΗ ανατροπή από το -27 άλωσε το Μιλάνο

2024-10-17T23:28:01+00:00 2024-10-18T01:24:52+00:00.

kostaspara

17/Oct/24 23:28

Αν και βρέθηκε να χάνει με 27 πόντους διαφορά στο Μιλάνο, η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε απίστευτη ανατροπή και κέρδισε την Αρμάνι με 85-82, φτάνοντας στο 3-1 στην Ευρωλίγκα.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Απίστευτη εξέλιξη είχε ο αγώνας στο “Forum” του Μιλάνο, όπου η Αρμάνι βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 27 πόντους διαφορά (64-37 στο 26’), αλλά η Ζαλγκίρις έκανε μία επική ανατροπή, φτάνοντας  εν τέλει στη νίκη με 85-82!!!

Η ομάδα από το Κάουνας κέρδισε έτσι για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έχει ρεκόρ 3-1, αφήνοντας τους Ιταλούς στο 1-3 αντίστοιχα.

Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη της Ζαλγκίρις επί της Αρμάνι, αλλά και η μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας της. Από εκεί και πέρα, συνολικά η μεγαλύτερη ανατροπή στην Ευρωλίγκα είχε γίνει πάντως στις 13 Δεκεμβρίου του 2012, με την Πρόκομ να κερδίζει στην Ιταλία την Σιένα με 95-88, έχοντας βρεθεί να χάνει με 46-18 στο 17′ του αγώνα.

Πλέον τα επόμενα ματς και των δύο ομάδων για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, θα γίνουν την Πέμπτη (24/10), με την Ζαλγκίρις να φιλοξενεί στο Κάουνας, την Μακάμπι Τελ Αβίβ (20:00) και την Αρμάνι να υποδέχεται στο Μιλάνο, την Αναντολού Εφές (21:30).

Για την ιταλική ομάδα απουσίασε και πάλι ο Τζος Νίμπο λόγω θλάσης στο αριστερό πόδι, ενώ λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, ο Ουσμάν Ντιόπ γύρισε τον αστράγαλο στο δεξί πόδι και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Από την πλευρά των Λιθουανών, ο Σιλβέν Φρανσίσκο αποχώρησε υποβασταζόμενος, αφού χτύπησε στο πόδι, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Επίσης, ο Μπρέιντι Μάνεκ βρέθηκε στην 12άδα, έχοντας ξεπεράσει τον τραυματισμό στον αστράγαλο και πήρε μικρό χρόνο συμμετοχής, ενώ θυμίζουμε ότι ο Τόμας Ντίμσα έχει υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση στον ώμο από τον περασμένο Αύγουστο και συνολικά θα λείψει για περίπου έξι μήνες.

Οι νικητές στηρίχτηκαν στο δίδυμο των Ντοβίντας Γκιεντράιτις (21π., 4ασ.) και Σιλβέν Φρανσίσκο (17π., 6ασ.), ενώ οι ηττημένοι είχαν για πρώτο σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, τον Νίκολα Μίροτιτς (17π., 11ρ.).

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Από το -27 στην απίστευτη ανατροπή η Ζαλγκίρις

Οι Λιθουανοί άρχισαν καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά με 5-0 στο 2’ με τρίποντο του Μίτσελ, αλλά οι Ιταλοί αντέδρασαν, προσπέρασαν και τελικά έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 24-17, χάρις σε τρίποντο του Μπολμάρο στα 8’’ πριν από την λήξη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα καλύτερο ρυθμό και έφτασαν στο +20, με 44-24 στο 16’, μετά από δίποντο του Ντιμιτρίγιεβιτς, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 49-31 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα και άνοιξαν την διαφορά και στο +27, με 64-37 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Μίροτιτς. Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 66-48 στο 29’ με δίποντο του Μπιρούτις και έτσι τελείωσε η 3η περίοδος. Τίποτα δεν είχε κριθεί όμως. Οι Λιθουανοί ισοφάρισαν σε 81-81 στα 53.3’’ πριν από την λήξη. Ο Φρανσίσκο πέτυχε καλάθι, πήρε και το φάουλ, αλλά χτύπησε στην προσγείωση και βγήκε υποβασταζόμενος. Την βολή της ισοφάρισης, την έβαλε ο Λεκαβίτσιους. Στα 34.6’’ για το τέλος, ο Μπουτκεβίτσιους με 2/2 βολές, έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 83-81. Ο Μπολμάρο με 1/2 βολές στα 17.6’’, μείωσε για την Αρμάνι σε 83-82. Στα 16.7’’ για το φινάλε, ο Γκιεντράιτις είχε 2/2 βολές και έκανε το 85-82, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού οι Ιταλοί έχασαν τρίποντο στο τέλος με τον Μπρουκς.

Παίκτης – κλειδί

MVP αναδείχθηκε ο Σιλβέν Φρανσίσκο της Ζαλγκίρις, που είχε 17 πόντους (7/8β., 2/3δ., 2/4τρ.), 6 ασίστ, 3 λάθη και 8 κερδισμένα φάουλ σε κάτι λιγότερο από 22 λεπτά (21:44), έχοντας το κορυφαίο PIR με 23, μαζί με τον Ντοβίντας Γκιεντράιτις.

Πού κρίθηκε

Στην τεράστια διαφορά στα σουτ τριών πόντων, με τους Λιθουανούς να πετυχαίνουν 7 παραπάνω (12/26 με 46,2% έναντι 5/21 με 23,8%).