Εφές – Ολυμπιακός 91-89: “Εγκληματικά” λάθη και τιμωρία από τον Λάρκιν!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Κωνσταντινούπολη είναι η πόλη που φέτος «πληγώνει» τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα… Μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Φενέρ, οι «κόκκινοι» δεν τα κατάφεραν και το βράδυ της Παρασκευής (18/10) στη έδρα της Εφές.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 91-89, «γυρίζοντας» από το -15 της πρώτης περιόδου και το -8 του 31΄ και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε έξι λάθη στο τέταρτο δεκάλεπτο, στην έβδομη σερί ήττα του στο «σπίτι» της.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το εις βάρος τους 73-65 στα εννέα λεπτά για το τέλος και με σούπερ τον Σέιν Λάρκιν (24π.), προσπέρασαν με 85-82 στο 37΄ και πήραν τα ηνία ως την τελική επικράτησή τους.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, πήγε χαμένο το καλύτερο φετινό παιχνίδι του Εβάν Φουρνιέ με 20π., αλλά και η καλή βραδιά των Βεζένκοφ (16π.), ΜακΚίσικ (17π.) και Ντόρσεϊ (11π.). Τρία καθοριστικά λάθη – τα δύο από τον Φουρνιέ – στο τελευταίο 1,5 λεπτό έκριναν πολλά, πριν το καλάθι του Μπράιαντ στα 10,1΄΄ για το 89-86.

Για την επόμενη, 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Εφές φιλοξενείται στις 24/10 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, ενώ ο Ολυμπιακός παίζει στις 25/10 με τη Μπάγερν στο Μόναχο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Υπερηχητικό» δεκάλεπτο!

Όπως σχεδόν σε όλα τα ματς του στην Ευρωλίγκα, το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν καταπληκτικό και στην Πόλη. Με τους γρήγορους 5π. του Φουρνιέ, οι «κόκκινοι» ξέφυγαν με 12-3 στο 4΄ και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη. Οι παραγωγικοί φιλοξενούμενοι (9ασ.-1λαθ.) εκμεταλλεύτηκαν τα έξι λάθη των Τούρκων και με τον καταπληκτικό Βεζένκοφ των 10π. – κυρίως στο τρανζίσιον – προηγήθηκαν με +15 (23-8) στο 9΄, παρά τα δύο φάουλ των Φαλ και Φουρνιέ!

Λάρκιν vs Ντόρσεϊ

Η απάντηση της Εφές δεν άργησε, με ένα σερί 7-0 για το 15-23 του 12΄, με το Λάρκιν να «ζεσταίνεται» και να σκοράρει 14π. στην περίοδο! Με τη βοήθεια του Τόμπσον (8π.), οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 38-36 του 18΄, καθώς είχαν 6/12τριπ. ως την ανάπαυλα. Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πετυχαίνει εννέα από τους 11π. του στο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά στο ημίχρονο με 44-41.

Ώρα Φουρνιέ, αλλά…!

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαιτέρως στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, αλλά, την Εφές να ισοφαρίζει 59-59 στο 27΄, χάρη στα 10/19τριπ. της ως το 30΄ και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ. Μονάχα που ο Εβάν Φουρνιέ πήρε την επιθετική σκυτάλη από τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ και με 13π. στο τρίτο δεκάλεπτο κράτησε τους Πειραιώτες μπροστά στο 30΄ με 70-65, που όμως άλλαξε στο φινάλε

Πού κρίθηκε: Στα έξι λάθη του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τρία από το 39΄ κι έπειτα, αλλά και στα 13 επιθετικά ριμπάουντ της Εφές και τα 12/24τριπ. της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέιν Λάρκιν «ζεστάθηκε» στη δεύτερη περίοδο και ολοκλήρωσε το ματς με 24π., με 5/7διπ., 4/7τριπ. και 2/2βολ. σε 26΄!

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89.

Εφές (Τ.Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 24 (4/7 τριπ.), Μπομπουά 4, Νουόρα 10 (7 ριμπ.). Μπράιαντ 11 (3), Σμιτς 8 (1), Τόμπσον 13 (3), Πουαριέ 7, Οσμάνι 4, Γιλμάζ 5 (1), Ιυίλις 5.

Ολυμπιακός (Γ.Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (4 ασίστ, 4 κλεψ.), Ράιτ 7, Βιλντόζα 2 (4 ασίστ), Φαλ 9, Βεζένκοφ 16 (5/10 διπ., 1/3 τριπ., 3/3 βολές), Παπνικολάου, Ντόρσεϊ 11 (2), Πίτερς 4, Πετρούσεφ 3, ΜακΚίσικ 17 (3/4 διπ., 3/5 τριπ., 2/2 βολές), Φουρνιέ 20 (3/5 διπ., 4/6 τριπ., 2/2 βολές).