Μονακό – Βίρτους 101-85: “Κάστρο” το Πριγκιπάτο με 3/3

2024-10-18T21:04:18+00:00 2024-10-18T22:09:06+00:00.

kostaspara

18/Oct/24 21:04

Η Μονακό διατήρησε το αήττητο της έδρας της, στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας και την Βίρτους Μπολόνια με 101-85, έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στο Πριγκιπάτο.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Το αήττητο της έδρας της, διατήρησε στην φετινή Ευρωλίγκα η Μονακό, που κέρδισε και την Βίρτους Μπολόνια με 101-85 (Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-47, 71-64, 101-85). Έτσι, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε το «3 στα 3» στο «Salle Gaston Medecin» και έχει συνολικό ρεκόρ 3-1, σε ένα ματς που αφορούσε στην 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Από την άλλη μεριά, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι παραμένει χωρίς νίκη, με ρεκόρ 0-4. Πλέον, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Βίρτους θα παίξει την προσεχή Τετάρτη (23/10, 21:30) στο Βελιγράδι με αντίπαλο την Παρτιζάν, ενώ η Μονακό θα υποδεχθεί την Παρί στον γαλλικό «εμφύλιο», την Πέμπτη (24/10, 20:00).

Οι Μονεγάσκοι αγωνίστηκαν με τις γνωστές δύο απουσίες. Ο Νικ Καλάθης έχει το πρόβλημα στο γόνατο και αναμένεται να λείψει μέχρι και τα τέλη του τρέχοντος μηνός, ενώ ο Φουρκάν Κορκμάζ έχει χτυπήσει στην γάμπα και αναμένεται να είναι διαθέσιμος προς τα τέλη του Οκτωβρίου, ή στις αρχές του Νοεμβρίου. Όσο για τους Ιταλούς, έλειψε και πάλι ο Ντεβόντε Κέικοκ, που έχει τραυματισμό στο γόνατο και ακόμα δεν έχει αγωνιστεί στην φετινή σεζόν. Πρώτος σκόρερ της Μονακό ήταν ο Ελί Οκόμπο (20π., 6ασ.), με τον Μάικ Τζέιμς να ακολουθεί με 19 πόντους και αμφότεροι έκαναν season high. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έπαιξε για 15 λεπτά (15:26) και είχε 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και ένα άστοχο δίποντο. Για τη Βίρτους, ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Διψήφιο προβάδισμα της Βίρτους στο πρώτο μέρος, κυρίαρχη η Μονακό στο δεύτερο

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα προβάδισμα 5 πόντων, με 9-4 στο 3’, χάρις σε τρίποντο του Στράζελ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά, ενώ με τρίποντο του Μόργκαν στο 9’, έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 24-20. Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, με το υπέρ τους, 36-25 στο 14’, με γκολ-φάουλ του Μπελινέλι. Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 41-40 στο 18’, με καλάθι του Τζαϊτέ, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Μπάνκι να προηγούνται με 47-46.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα και με συνολικό σερί 12-0, προηγήθηκαν με 56-47 στο 22’ με γκολ-φάουλ του Τζαϊτέ, αλλά και με 67-56 στο 27’, με δίποντο του Λόιντ. Η 3η περίοδος έληξε με 71-64 υπέρ των Μονεγάσκων. Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, η Βίρτους μείωσε αρχικά στους 3 πόντους, σε 71-68 στο 31’, με δίποντο του Κορντινιέ. Στην συνέχεια όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς πάτησε… γκάζι και προηγήθηκε και με 20 πόντους διαφορά, με 94-74 στο 37’, με 2/2 βολές του Ντιαλό, με το τελικό σκορ να είναι 101-85 υπέρ της Μονακό.

Παίκτης – κλειδί

Ο Μάικ Τζέιμς της Μονακό αναδείχθηκε ο κορυφαίος παίκτης, έχοντας το καλύτερο PIR με 29, ενώ συνολικά είχε 19 πόντους (4/5β., 6/11δ., 1/2τρ.), 5 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ και κανένα λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής (26:12).

Πού κρίθηκε

Υπήρξε μεγάλη διαφορά στην ευστοχία στα τρίποντα, αφού η Μονακό έβαλε 5 περισσότερα (12/24 με 50% έναντι 7/26 με 26,9%) και επίσης οι νικητές έκαναν μόνο 2 λάθη, έναντι 10 της Βίρτους.