Μπαρτζώκας: “3-4 λάθη που κάναμε μας στοίχισαν το παιχνίδι, θα μάθουμε απ’ αυτό”

2024-10-18T21:56:29+00:00 2024-10-18T22:08:50+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Oct/24 21:56

Bartzokas-Efes-Olympiacos (1)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας για τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του στο πιο κρίσιμο σημείο που έκριναν ουσιαστικά τον νικητή του αγώνα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους στο καλύτερο ματς του Εβάν Φουρνιέ με τα ερυθρόλευκα, αλλά τα λάθη στα κρίσιμα κι ένα άστοχο σουτ του Γάλλου σκόρερ, έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να πάρει τη νίκη και να δώσει συνέχεια στην “κατάρα” της Πόλης, που πλέον έφτασε το 7-0 στα τελευταία εντός έδρας ματς με την ελληνική ομάδα.

Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε στη συνέντευξη Τύπου για τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του στο πιο κρίσιμο σημείο που έκριναν ουσιαστικά τον νικητή

Τελειώσαμε το ματς με 26 ασίστ και 9 λάθη. Αυτά τα έξι λάθη, αυτές οι κατοχές ειδικά στις 3-4 τελευταίες φάσεις του αγώνα σε κρίσιμες επιθέσεις, μας κόστισαν. Έπρεπε να προστατέψουμε περισσότερο την μπάλα, να προσπαθήσουμε να εκτελέσουμε γιατί κάναμε λάθη και τους δώσαμε την ευκαιρία να σκοράρουν στο τρανζίσιον.

Θα πω ότι ήταν μία καλή εμφάνιση από την ομάδα μας, εκτός τα τελευταία 3-4 λεπτά που έπρεπε να παίξουμε με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Θα μάθουμε απ’ αυτό τον αγώνα, να πω συγχαρητήρια στην Εφές και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοί της ήταν εκπληκτική”.

Στο τέλος του αγώνα παίκτες με σπουδαία προσωπικότητα όπως ο Λάρκιν, ο Μπομπουά, σκόραραν πολύ, έβαλαν σημαντικά σουτ τριών πόντων. Όποτε χάναμε εμείς σουτ, τους δίναμε την ευκαιρία για δεύτερες επιθέσεις. Έπρεπε να κάνουμε κάτι περισσότερο για να κερδίσουμε”.

Νωρίτερα στη flash interview είπε ο Έλληνας τεχνικός:Ήμασταν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, παίζοντας το μπάσκετ που ξέρουμε. Μοιράσαμε τη μπάλα, επιτρέψαμε και δώσαμε σημαντικές δεύτερες ευκαιρίες στην Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάναμε τρία συνεχόμενα λάθη στις τελευταίες επιθέσεις. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα κάναμε λάθη και δεν εκτελέσαμε ούτε ένα σουτ! Γι’ αυτό και χάσαμε εδώ απόψε”.