Μονακό – Παρί 80-87: “Βασιλιάς” Σορτς στο Πριγκιπάτο

2024-10-24T21:03:06+00:00 2024-10-24T23:13:13+00:00.

mikegiou

24/Oct/24 21:03

TJ-Shorts-Paris

Ο Τι Τζέι Σορτς σημείωσε 28 πόντους και οδήγησε την Παρί στη νίκη απέναντι στη Μονακό (87-80).

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Η Παρί απέδειξε ότι η νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν ήταν τυχαία. Η ομάδα του Τιάγκο Σπλίτερ, με οδηγό τον απίθανο Τι Τζέι Σορτς (28π., 10 ασίστ) πέρασε νικηφόρα από το Πριγκιπάτο, επικρατώντας με 87-80 της Μονακο!

Η Παρί είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και στο τέλος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων (αλλά και την αστοχία τους) για να πάρει το W.

Συμπαραστάτες του Σορτς ήταν οι Κόλιν Μάλκολμ (13π.), Μίκαελ Γιαντούνεν (10π.) και Τάισον Ουόρντ (15π.) Για τη Μονακό οι Μάικ Τζέιμς, Έλι Οκόμπο και Μαμ Τζαιτέ μέτρησαν από 13 πόντους.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Η Παρί επισκέφθηκε στο Μονακό για να αμφισβητήσει την κυριαρχία των… γαλαζοαίματων και να βροντοφωνάξει ότι της αξίζει η θέση που κατέχει στην Ευρωλίγκα.

Από νωρίς το προβάδισμα στην Παρί

Και στο πρώτο ημίχρονο το έκανε με στόμφο. Προηγήθηκε με 9-0 και 14-4, χάρη στην ευστοχία της στα δίποντα (6/8) και παρά τα 4 λάθη (η Μονακό είχε 3).

Με τον Έλι Οκόμπο και τον Μάικ Τζέιμς να περνούν στην αντεπίθεση, η Μονακό κατάφερε να μειώσει και να αντισταθμίσει την αρχική έκπληξη (22-25 και 34-35).

Αλλά δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση σε κανένα σημείο των πρώτων 20 λεπτών. Κάτι που πρέπει να πιστωθεί στην Παρί και τον Τι Τζέι Σορτς. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, μαζί με 3 ασίστ και με τη βοήθεια των Κόλιν Μάλκολμ (13π.) και Τάισον Ουόρντ (10π.) – και παρά την αφλογιστία του Χιφί – είχε την Παρί σε ρόλο οδηγού (43-49).

Η ραψωδία του Σορτς

Στην 3η περίοδο, η Μονακό φρόντισε να αλλάξει τουλάχιστον το προβάδισμα, παρά τον οίστρο του Σορτς (6π., 2 ασίστ στην περίοδο). Κατάφερε να πάρει τον έλεγχο με 57-56 (26′), να αυξήσει τη διαφορά μέχρι τους 5 πόντους (61-56), αλλά το φινάλε της περιόδου, είχε την ελάχιστη διαφορά (64-63).

Στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο, η Μονακό κατάφερε να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά της (+6, 73-67), αλλά η Παρί δεν ήθελε να χάσει την ευκαιρία: Σερί 5-0 και ξανά στον πόντο!

Και όχι μόνο. Ένα νέο 5-0, δια χειρός Γιαντούνεν έφερε την Παρί στο 79-82. H Μονακό… πέταξε τρεις ευκαιρίες σε μια φάση για να μειώσει και η Παρί στον αιφνιδιασμό πήρε το +5.

Με 1:16 στο ρολόι η Μονακό μείωσε σε 80-84 (1/2 βολές), πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε αυτή την ευκαιρία. Και ο Σορτς με σουτ από το ύψος των βολών διαμόρφωσε το 80-86. O Λόιντ έχασε την κατοχή, η Παρί βρήκε σκορ από τις βολές και ο τελικός νικητής δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-49, 65-64, 80-87.

Μονακό (Σ.Ομπραντοβιτς): Οκόμπο 13 (3), Μπλόσομγκεϊμ 5 (1), Λόιντ 4 (9 ριμπ.), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπ.), Ντιαλό 11, Τζαϊτέ 13 (10 ριμπ.), Μοτιεγιούνας 9, Μπράουν 2, Στράζελ 4, Τζέιμς 15.

Παρί (Τ.Σπλίτερ): Σορτς 28 (1/3 τριπ., 10 ασίστ), Μάλκολμ 13 (3), Χιφί 2, Ουόρντ 15 (3), Καβαλιερ, Σι 2, Λο 8 (2), Χέις 4, Σαβρίν, Γιάντουνεν 11 (2), Ουαταρά 4.