Ακάθεκτη η Ζαλγκίρις, νίκησε (και) τη Μακάμπι και συνεχίζει στην κορυφή

2024-10-24T21:04:47+00:00 2024-10-24T22:00:33+00:00.

kostaspara

24/Oct/24 21:04

andrea-trinchieri-zalgiris-kaunas-euroleague

Η Ζαλγκίρις του Αντρέα Τρινκιέρι κέρδισε και τη Μακάμπι με 78-63 στο Κάουνας και έφτασε στο 4-1 στην Ευρωλίγκα, παραμένοντας στην κορυφή και φτάνοντας στις τρεις σερί νίκες.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Σε πολύ καλή φόρμα δείχνει ότι βρίσκεται η ακάθεκτη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ξεκίνημα της σεζόν, αφού κέρδισε και την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 78-63 στην «Zalgirio Arena», για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Λιθουανοί, του Αντρέα Τρινκιέρι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-1, κάνοντας και το «2 στα 2» εντός έδρας, με τους Ισραηλινούς να πέφτουν στο 2-3 και να μετράνε δύο ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της Ζαλγκίρις στην διοργάνωση.

Άξιο αναφοράς είναι ότι τα επόμενα ματς και των δύο ομάδων για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, θα διεξαχθούν στο ίδιο γήπεδο στο Κάουνας. Αρχικά, την Τρίτη (29/10, 20:30) η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα είναι φιλοξενούμενη με αντίπαλο την τυπικά γηπεδούχο Φενερμπαχτσέ (σ.σ. λόγω του τεταμένου κλίματος ανάμεσα σε Τουρκία και Ισραήλ). Στην συνέχεια, την Τετάρτη (30/10, 20:00), η Ζαλγκίρις υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα.

Για τους Λιθουανούς θυμίζουμε ότι πριν από λίγες μέρες αποδεσμεύτηκε μετά από επιθυμία του, ο Τάιρον Ουάλας, ενώ νοκ-άουτ έχει τεθεί ο Τόμας Ντίμσα, που έχει υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση στον ώμο από τον περασμένο Αύγουστο και συνολικά θα λείψει για περίπου έξι μήνες. Από τη μεριά των Ισραηλινών, εκτός έμειναν οι τραυματίες, Ουένιεν Γκέιμπριελ (γόνατο), Ρόκας Γιοκουμπάιτις (κάταγμα στον αντίχειρα) και Ταμίρ Μπλατ (αριστερός οπίσθιος μηριαίος). Δύο παίκτες της Ζαλγκίρις τράβηξαν… κουπί στην επίθεση και αυτοί ήταν οι Εντγκάρας Ουλανόβας (14π.) και Ντοβίντας Γκιεντράιτις (13π.), ενώ για την Μακάμπι πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέιμπεν Λι με 17 πόντους.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Με 12-0 και 32-7 ξεκίνησε η Ζαλγκίρις!

Οι Λιθουανοί μπήκαν πολύ αποφασιστικά από το τζάμπολ και έπιασαν στον… ύπνο τους αντιπάλους τους, αφού αρχικά προηγήθηκαν με 12-0 στο 4’, έπειτα από ένα τρίποντο του Γκιεντράιτις, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο στο +19, με τον Φρανσίσκο να έχει 2/2 βολές στο 9’ και να κάνει το 26-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και προηγήθηκαν με +25, με 32-7 στο 11’, μετά από ένα τρίποντο του Φρανσίσκο.

Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι Ισραηλινοί σταδιακά μείωσαν τη διαφορά, φτάνοντας και στο -12, με τον Μάγιερ να βάζει τρίποντο και τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 58-46, για να λήξει η 3η περίοδος με 59-46 υπέρ της ομάδας του Τρινκιέρι. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 59-48 στο 31’, ο ΝτιΜπαρτολομέο αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (σ.σ. είχε δεχθεί νωρίτερα και τεχνική ποινή). Παρόλα αυτά, η Μακάμπι μείωσε σε 71-62 στο 36’, με γκολ-φάουλ του Λι. Δεν πλησίασε περισσότερο όμως και η Ζαλγκίρις κέρδισε με 78-63.

Παίκτης – κλειδί

Τρεις παίκτες της Ζαλγκίρις είχαν 12 PIR, αλλά ο Μπράιαντ Ντάνστον αναδείχθηκε ο MVP, έχοντας 8 πόντους (4/5δ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 κερδισμένο φάουλ σε 21 λεπτά συμμετοχής (21:12’’).

Πού κρίθηκε

Το ότι το σκορ ήταν 32-7 στο 11’, προφανώς και διαμόρφωσε το πώς θα πάει το ματς πάνω-κάτω, αλλά σίγουρα υπήρχε μεγάλη διαφορά στην δημιουργία, αφού η Ζαλγκίρις έδωσε 10 ασίστ περισσότερες (19 έναντι 9).

Τα δεκάλεπτα: 26-7, 44-24, 58-46, 78-63.