Φενέρ – Παναθηναϊκός 76-81: Με αρχηγική παρέλαση άλωσε την Πόλη!

25/Oct/24 21:47 October 25, 2024

gadamopoulos

25/Oct/24 21:47

Sloukas-Fener-Panathinaikos (1)

Το μεγάλο τρίποντο του Σλούκα στα 64΄΄ και το καθαρό μυαλό στο φινάλε χάρισαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό με τον “κάπτεν” να σκοράρει 8π. στην τελευταία περίοδο!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Όπως το είχε κάνει και το 2023, ως παίκτης του Ολυμπιακού… Τούτη τη φορά δεν ήταν buzzer-beater, αλλά ένα σουτ που εν πολλοίς έκρινε πολλά το βράδυ της Παρασκευής (25/10) στην Κωνσταντινούπολης.

Ο Κώστας Σλούκας το πήρε πάνω του και με τρίποντο στα 68΄΄ για τη λήξη, έβαλε τον Παναθηναϊκό πάλι μπροστά (75-73), στον θρίαμβο με 81-76 επί της Φενερμπαχτσέ!

Ο Παναθηναϊκός πήγε να «γκρεμίσει» όσα «έχτιζε» για 30΄, όμως στο φινάλε είχε το καθαρό μυαλό και το ένστικτο του αρχηγού του – με 8π. στην τελευταία περίοδο – για να πετύχει την τρίτη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα και πήρε για τα καλά κεφάλι με το +4 του Λεσόρ.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε λύσεις στο φινάλε και στις εναλλασσόμενες άμυνες «ζώνης» του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην Πόλη, παρά τις απουσίες των Μήτογλου, Παπαπέτρου και Γκριγκόνις.

Η «Φενέρ», αν και βρέθηκε στο -13 (60-47) στο 28΄, επέστρεψε και με επιμέρους 18-3 από το 29΄ ως το 37΄, προσπέρασε με 70-65, αλλά προσωρινά. Εκτός του Σλούκα (13π.), η ελληνική ομάδα είχε σε αποδοτικό βράδυ τους Ναν (15π.), Λεσόρ (14π.) και Γιουρτσεβέν και Μπράουν (από 12π.) και δεν πέταξε στα σκουπίδια όσα έκανε για τρεις περιόδους.

Για την επόμενη, 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Φενερμπαχτσέ υποδέχεται στις 29/10 τη Μακάμπι, ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί στις 30/10 τη Βιλερμπάν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Λάθη «Φενέρ»=«πράσινο» προβάδισμα

Παρά το νωθρό ξεκίνημα, καθώς οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 5-1 στο 3΄, ο Παναθηναϊκός είχε άμεσα μία εντυπωσιακή αντίδραση. Με 5π. του Λεσόρ, το «τριφύλλι» προσπέρασε με 10-7 στο 6΄, ενώ με τους Ναν (5π.) και Γκραντ (4π.) να δίνουν λύσεις, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξέφυγε με 21-13 στο 9΄, χάρη σε τρίποντο του Μπράουν! Ώριμοι οι «πράσινοι», με μόλις ένα λάθος, ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε έξι σφάλματα στην πρώτη περίοδο.

«Καυτοί» Ναν-Μπράουν!

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους φιλοξενούμενους, καθώς εκτός της εξαιρετικής παρουσίας του Κέντρικ Ναν, στη δεύτερη περίοδο έδωσε τεράστια ώθηση και ο Λορέντζο Μπράουν, με έξι από τους 9π. στο δεκάλεπτο! Ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (25-15) στο 11΄ και δεν ανησύχησε ούτε όταν οι Τούρκοι πλησίασαν προσωρινά στο 25-21.

Ο Ναν, όμως, στη βραδιά-ρεκόρ του Κώστα Σλούκα ως 4ος σε συμμετοχές στην Ευρωλίγκα, έφτασε τους 12π. και με λύσεις και στην άμυνα «ζώνης» της «Φενέρ», έφερε την ομάδα του στο 42-30 του 18΄! Στο +11 στο ημίχρονο, με 9ασ.-2λαθ., ενώ οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν δέκα λάθη στην ανάπαυλα.

Σλούκας: Συνεχίζει να γράφει ιστορία στην Ευρωλίγκα, τέταρτος σε συμμετοχές

Κυριαρχία Γιουρτσεβέν, αλλά…

Η μεγαλύτερη διαφορά ως το 30΄ σημειώθηκε δις στην τρίτη περίοδο, με το 52-39 του 23΄ και το 60-47 του 28΄. Σε αυτό το δεκάλεπτο, πάντως, άλλος βγήκε μπροστά, αφού ο Ομέρ Γιουρτσεβέν δεν είχε αντιπαλο στα δύο καλάθια. Ο Τούρκος σέντερ τιμώρησε το χαμηλό σχήμα του «Σάρας» αλλά και τις άμυνες «ζώνης» της «Φενέρ», με 8π. στην περίοδο (συνολικά 12π.) και διαμόρφωσε το 62-54 του 30΄, πριν προσπεράσουν οι γηπεδούχοι με 67-65 στο 34΄, με τους 16π. του Μπιμπέροβιτς.