Μπάγερν – Ολυμπιακός 84-80: Τα… έχασε (ξανά) στο τέλος!

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε για ένα ακόμα ματς το φινάλε. Το τελευταίο διάστημα στην αναμέτρηση απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (84-80), η οποία έκανε το 3/3 στην έδρα της (νίκες με Ρεάλ, Παρί και πλέον Ολυμπιακό).

Και φυσικά την αδυναμία του να σταματήσει τον φοβερό και τρομερό Κάρσεν Έντουαρντς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους (4 ριμπ., 3 ασίστ).

Ο Ολυμπιακός “έχασε” στην 4η περίοδο το ματς και αφού προηγήθηκε με 66-71. Στην πρώτη του ήττα από την Μπάγερν, μετά από τέσσερα χρόνια και 7 σερί νίκες!

Μετά από εκείνο το σημείο αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες, χαρακτηριστικό είναι ότι ο κορυφαίος σκόρερ του, Σάσα Βεζένκοφ (16π.) πήρε μόνο ένα σουτ στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ επέτρεψε πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια.

Πέρα από τον Έντουαρνς, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Ντέβιν Μπούκερ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Από τον Ολυμπιακό ο Ντόρσεϊ είχε 12 πόντους και ο Ράιτ 10. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν αγωνίστηκε στο ματς.

Ξεκίνημα με σκαμπανεβάσματα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με 4-0, με δύο καλάθια του Μουσταφά Φαλ. Και μετά χρειάστηκε μερικά λεπτά για να επανέλθει.

Η Μπάγερν, πέτυχε το πρώτο καλάθι, δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και αφού βρέθηκε πίσω με 2-6, έκανε σερί 9-0 για να προηγηθεί με 11-6, με τους Βόιτμαν και Έντουαρντς να δίνουν σκορ.

Ο Ολυμπιακός εμπιστεύτηκε τον Σάσα Βεζένκοφ (8π. στην 1η) και ένα τρίποντο του Παπανικολάου (το μοναδικό σε επτά προσπάθειες στην 1η) από τη γωνία έφερε το 15-15.

Ο ρυθμός ανέβηκε, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς μέχρι το 20-19.

“Ερυθρόλευκο” σερί

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η… αφήγηση άλλαξε. Και γι’ αυτό ευθύνεται ο Ολυμπιακός. Και στην άμυνα και στην επίθεση.

Μπαρτζώκας: “Ο Βεζένκοφ είχε δύο ελεύθερα σουτ να βάλει, τα έβαλε ο Νέιπιερ”

Το σερί 15-0 που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο αποτυπώνει την προσπάθεια και στην άμυνα (από το 32-28, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 32-43) κυρίως στο “πρόβλημα” του Μπούκερ (9π.) αλλά και στην επίθεση.

Στο σερί ο Ολυμπιακός μέτρησε 3/3 τρίποντα, με τον Πίτερς να παίρνει χρόνο και να δίνει σκορ (5 σερί πόντους) και τον Ντόρσεϊ να… διαβάζει την άμυνα και να προσθέτει και αυτός 5 πόντους στο “ερυθρόλευκο” σερί.

Η αντεπίθεση του Έντουαρντς

H 3η περίοδος ξεκίνησε με… καταιγίδα τριπόντων. Και από τις δύο πλευρές. Ο Ουάιλερ Μπαμπ είχε 2/2 για την Μπάγερν, ενώ οι Παπανικολάου και Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό.

Και ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας, ο Κάρσεν Έντουαρντς έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι: 7 σερί πόντους στο σερί 10-0 των Βαυαρών (47-49) με τον Μπαρτζώκα να γίνεται έξαλλος και να το δείχνει!

Με το ματς στο… όριο (55-56) ο Ουάιλερ Μπαμπ (με 10 πόντους, 7 ασίστ μέχρι το 28′) έκανε το 4ο φάουλ του. Με την Μπάγερν να χάνει ένα σημαντικό όπλο της.

Αυτό δε σημαίνει ότι οι Γερμανοί έχασαν και το ρυθμό τους. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με προσωπικές ενέργειες των Νέιπιερ και Έντουαρντς (16π. σε εκείνο το σημείο) και το +2 του Ολυμπιακού να είναι ιδιαίτερα εύθραυστο.

Σερί εσείς, σερί εμείς

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να μην παίρνει χρόνο και τον Φαλ να περιορίζεται σε 13 λεπτά συμμετοχής, ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο στον Ράιτ. Αυτός ήταν ο σέντερ στο σερί του πρώτου ημιχρόνου και αυτός ξεκίνησε στην 4η περίοδο.

Πέντε σερί πόντοι του Κάρσεν Έντουαρντς (21 σε εκείνο το σημείο) έφεραν την Μπάγερν μπροστά στο σκορ (66-65), με τον Ντόρσεϊπ να απαντάει απευθείας (66-68).

Και το ΜακΚίσικ έβαλε το δεύθτερο συνεχόμενο τρίποντο των Πειραιωτών για το +5 (66-71). Όπως και στις προηγούμενες περιπτώσεις, ο Ολυμπιακός έκανε λάθη (2 ο Ντόρσεϊ) και η Μπάγερν με σερί 9-0 πέρασε ξανά μπροστά (75-71).

Και άφησε τον αντίπαλό της χωρίς πόντο για 2:40. Το… δεσμό “έσπασε” ο Ντόρσεϊ με δύο βολές (1/2 και 75-72).

Ο Ολυμπιακός πήρε το… όπλο του

Με 3:16 πριν το τέλος, ο ΜακΚίσικ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπουκερ: Μία βολή και στην επίθεση ο Έντουαρντς έβαλε τρίποντο (79-72).

Kαι τότε, ο Ολυμπιακός πήρε το… όπλο του: Τρίποντο ο Ουόκαπ, πίεση στην άμυνα, λάθος της Μπάγερν και νέο τρίποντο ο Ντόρσεϊ. Και το -7, έγινε -1 (79-78) με 1:50 στο ρολόι.

Στο 1:30 ο Νέιπιερ σκόραρε για τρεις (82-78), ο Φαλ απάντησε με κάρφωμα (82-80). Μετά από απανωτά άστοχα σουτ, ο Έντουαρνς κέρδισε φάουλ για βολές: 2/2 και 84-80.

Στην επαναφορά ο Ντόρσεϊ έκανε λάθος και το ματς ολοκληρώθηκε με νικήτρια την Μπάγερν!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80.

Μπάγερν (Γκ.Χέρμπερτ): Ουάιλερ Μπαμπ 10 (2/4 τριπ., 9 ασίστ, 6 ριμπ.), Ντα Σίλβα 2, Έντουαρντς 30 (2/9 τριπ.), Βόιτμαν 6, Νέιπιερ 10 (2), Καρτσένκοφ 1, Ομπστ 3 (1), Μπράνκοβιτς 2, Μπούκερ 20 (5 ριμπ.).

Ολυμπιακός (Γ.Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2), Ράιτ 10, Βιλντόζα 8 (2), Φαλ 8, Βεζένκοφ 16 (1/5 τριπ., 7 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2), Ντόρσεϊ 12 (3), Πίτερς 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1), Φουρνιέ 4.