Μπαρτζώκας: “Ο Βεζένκοφ είχε δύο ελεύθερα σουτ να βάλει, το έβαλε ο Νέιπιερ”

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Μόναχο, τα… έχασε και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Μπάγερν φτάνοντας τις τρείς ήττες (2-3) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε μετά το τέλος του αγώνα για την ήττα αυτή, αναφέρθηκε στα πολλά λάθη της ομάδας του κυρίως στο δεύτερο μέρος, ενώ τόνισε πως τα μεγάλα σουτ του Νέιπιερ ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι, μετά τα αντίστοιχα άστοχα του Βεζένκοφ.

Ήμασταν μπροστά στο σκορ με +12 και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα κάναμε αρκετά λάθη. Επέστρεψαν στο παιχνίδι και μετά ξέραμε ότι θα είναι μία απόφαση στο τέλος. Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε δύο ελεύθερα σουτ να βάλει, όταν απ’ την άλλη πλευρά αυτό το έκανε ο Νέιπιερ, βάζοντας δύο πολύ σημαντικά σουτ. Γι’ αυτό είπα ότι ήταν μία απόφαση. Συγχαρητήρια στην Μπάγερν, έπρεπε να παίξουμε καλύτερα εδώ απόψε. Έπρεπε να κοντρολάρουμε καλύτερα το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος“.

“Μας ανάγκασαν να χάσουμε το μυαλό μας”

Λίγο αργότερα ο Έλληνας τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου, τόνισε: “Ήταν απίθανο ματς για την Μπάγερν, όχι για εμάς. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Η Μπάγερν έχει δείξει μεγάλη βελτίωση και το απέδειξε και με τη Ρεάλ. Ήταν 12 πόντοι πίσω, μας πίεσαν και χάσαμε το μυαλό μας. Στο δικό μας επίπεδο όταν είμαστε 11 πόντους μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, θα έπρεπε να ελαχιστοποιήσουμε τα λάθη, να προστατεύσουμε την μπάλα και να μην βιαζόμαστε καθώς τρέχει ο χρόνος.

Απόψε δεν αποδείξαμε κάτι τέτοιο, ήμασταν το αντίθετο. Σκεφτόμασταν να κάνουμε μερικά σουτ για να τελειώσουμε το παιχνίδι και η Μπάγερν επέστρεψε και έβαλε μεγάλα και σημαντικά σουτ με τον Νέιπιερ και εν τέλει κέρδισαν. Είχαμε πολλά λάθη, επιτρέψαμε 51 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που χάσαμε”.

Όσο για τον Κάρσεν Έντουαρντς:Πρώτα από όλα είναι πιο ώριμος στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, έχει ικανότητα να σκοράρει, το ξέρουμε από τους Σέλτικς. Έχει ταλέντο και όλη η ομάδα τον βοηθάει σε αυτήν την κατεύθυνση. Η Μπάγερν παίζει σε up tempo, με δύο ψηλούς που παίζουν με πρόσωπο και είναι μια συνθήκη για να δείξει το ταλέντο του”.

Χέρμπερτ: “Μερικοί παίκτες έπαιξαν superman… λεπτά”

Ο τεχνικός των Βαυαρών, Γκόρντον Χέρμπερτ, μίλησε για τη νίκη της ομάδας του και τα πολλά λεπτά που αγωνίστηκαν οι παίκτες του.

Μού είπαν ότι ο Κάρσεν μπορεί να παίξει άλλα 40 λεπτά μετά το παιχνίδι (σ.σ. γέλια). Σίγουρα είναι ανησυχητικό τα 35:57 λεπτά που έπαιξε. Έπρεπε όμως να πάμε σε μικρότερο rotation. Οι 30 πόντοι του λένε πολλά! Έβαλε μερικά μεγάλα σουτ. Έπαιξε λεπτά… superman. Βελτιώνει το παιχνίδι του βήμα-βήμα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Δουλεύει σκληρά, ακούει κάνει πολλά. Το “κλειδί” του ματς ήταν τα πρώτα 3-4 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Βγήκαμε με διαφορετική διάθεση, παίξαμε πιο δυνατά, κερδίσαμε τις μάχες σώμα με σώμα. Είχαμε γενικώς μερικούς παίκτες που έπαιξαν επίσης superman… λεπτά“.