Το ένστικτο της επιβίωσης οδηγεί την Ρεάλ!

2016-04-08T05:41:38+00:00 2016-04-08T01:39:25+00:00.

08/Apr/16 05:41

Η Ρεάλ νίκησε την Χίμκι με 83-70 και προκρίθηκε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε με μειονέκτημα έδρας!

Η Ρεάλ νίκησε την Χίμκι με 83-70 και προκρίθηκε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε με μειονέκτημα έδρας! Όπως ακριβώς συνέβη και στην κανονική περίοδο, έτσι και στο τοπ 16, οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν από χίλια κύματα, κινδύνευσαν, αλλά τελικα πέτυχαν τον στόχο τους και έδειξαν χαρακτήρα όταν η μπάλα “έκαιγε”.

Με κορυφαίους τους Τζέισι Κάρολ (23 πόντους με 9/12 σουτ), Ρέγιες (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (10 πόντους, 10 ασίστ) η ομάδα του Πάμπλο Λάσο νίκησε την Χίμκι με διαφορετικά… όπλα σε κάθε ημίχρονο.

Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού η “βασίλισσα” στηρίχτηκε στα εκπληκτικά ποσοστά της από το τρίποντο και έτσι αντιστάθμισε την απίστευτη εμφάνιση του Ταιρίς Ράις στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε σε πολύ ψηλό σκορ (33-28) και οι γηπεδούχοι είχαν 8/10 τρίποντα!

Η Ρεάλ πήγε στο +11 (39-28), αλλά η ομάδα του Ιβάνοβιτς αντέδρασε με τον Ράις να κάνει τρομερά πράγματα! Στο 15′ η Χίμκι μείωσε σε 41-39 και ο Αμερικανός γκαρντ είχε 22 πόντους με 9/10 σουτ!!!

Το ημίχρονο έκλεισε στο 54-49 με την Ρεάλ να έχει 10/19 τρίποντα και τους φιλοξενούμενους το αδιανόητο για εκτός έδρας κρίσιμο παιχνίδι, 16/18 δίποντα! Το θέμα είναι πως η Χίμκι δεν βρισκόταν σε καλή μέρα στο περιφερειακό σουτ, που χαρακτηρίζει το παιχνίδι της και επίσης είχε τον Σβεντ εκτός παιχνιδιού ουσιαστικά… Στοιχεία που βγήκαν στην επανάληψη, όταν η Ρωσική ομάδα ξέμεινε από λύσεις.

Τον απόλυτο έλεγχο η Ρεάλ

Η Ρεάλ έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλοίωσε το επιθετικό παιχνίδι των αντιπάλων της και γρήγορα έχτισε διαφορά. Με τρίποντο του Μασιούλις η διαφορά πήγε στο +10 (59-49) και τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, οι Μαδριλένοι πήγαν στο +14 (66-52). Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, όπως και τα ποσοστά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 12-9! Το 66-58, έδινε κάποιες ελπίδες επανάκαμψης στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ράις είχε “σιωπήσει”, ο Σβεντ ήταν πολύ άστοχος και τα σουτ από τους υπόλοιπους δεν έμπαιναν.

Με 5 διαδοχικούς πόντους του Κάρολ η Ρεάλ πήγε πάλι σε διψήφιες διαφορές στο +13 (71-58) και οι προσπάθειες της Χίμκι δεν είχαν αποτέλεσμα, είτε η μπάλα πήγαινε στο χαμηλό ποστ, είτε στα σουτ από την περιφέρεια. Όλα τελείωσαν όταν οι πρωταθλητές Ευρώπης ξέφυγαν με 17 πόντους (83-66) τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Χίμκι πέτυχε 21 πόντους όλους κι όλους στο δεύτερο ημίχρονο και με τέτοια επίδοση δεν γινόταν να απειλήσει την Ρεάλ, ιδίως μέσα στην Μαδρίτη.

Με κακή ισορροπία σε ασίστ και λάθη (12-17) και με 9 κατοχές λιγότερες, η Χίμκι αποδέχτηκε την μοίρα της και τον αποκλεισμό από τα πλέι οφ. Ο Ράις του πρώτου ημιχρόνου (πέτυχε 2 πόντους από το 15′ και μετά) ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι χαμένοι στην επίθεση, με ξεσπάσματα από τους Κόπονεν και Όγκουστιν.

Για την Ρεάλ, το τρίο Κάρολ, Ρέγιες και Ροντρίγκεθ έκανε την διαφορά, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Σέρχιο Γιουλ στο πρώτο ημίχρονο. Πλέον, ο Λάσο και οι παίκτες του σκέφτονται την σειρά με την Φενέρμπαχτσε και την μια νίκη που χρειάζονται την επόμενη εβδομάδα μέσα στην Πόλη.