Επίδειξη δύναμης… γοήτρου η Τσεντεβίτα

Η Τσεντεβίτα συνέτριψε με 83-62 το χαλαρό Ερυθρό Αστέρα στο Ζάγκρεμπ, στο παιχνίδι με το οποίο οι Κροάτες αποχαιρέτησαν την εφετινή Ευρωλίγκα με την καλύτερη συγκομιδή νικών τους στη διοργάνωση (οκτώ), από τις δύο συνολικά προηγούμενες παρουσίες της (πέντε όλες κι όλες).

Αντίθετα, ο Ερ. Αστέρας σκεφτόταν τα πλέι οφς- και καλά κάνει ως ένα σημείο- αλλά πάει για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ με δύο βαριές ήττες στα τελευταία ματς (Νταρουσάφακα, Τσεντεβίτα). Όσο κι αν η τελευταία τον αφήνει παγερά αδιάφορο, ίσως αυτές οι συντριβές να δείχνουν μία περίοδο κάμψης. Αυτό που προφανώς προβληματίζει είναι ότι σε ένα χαλαρό παιχνίδι που λογικά τα χέρια θα έπρεπε να ήταν πιο ελεύθερα, οι φιλοξενούμενοι σούταραν 3/23 τρίποντα!

Μοναδικό στοιχείο που μπορεί να κρατήσει από αυτό το παιχνίδι είναι η ολιγόλεπτη επιστροφή του Λούκα Μίτροβιτς που πέρυσι ήταν από τους πιο θετικούς του παίκτες (8,6π., 5,2ριμπ) αλλά φέτος έπαιξε μόνο στην πρεμιέρα με τη Στρασμπούργκ καθώς τραυματίστηκε σοβαρά σε αγώνα με την Ολίμπια και έμεινε έξω από τότε!

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, όσο κοινότυπο και να ακούγεται αυτό. Η Τσεντεβίτα ήθελε τη νίκη για να αποχαιρετήσει το κοινό της με μία επιτυχία αλλά και για να … πικάρει τον Αστέρα που την έχει αποκλείσει από τα ημιτελικά της Αδριατικής.

Είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν +17 για τους Κροάτες (29-12), αυτή έφτασε τους 25 λίγο αργότερα 41-16 (14’) και παρότι οι Σέρβοι μείωσαν σε 45-29 (18’), στο ημίχρονο η Τσεντεβίτα ήταν μπροστά με 53-31 (17/23διπ.).

Ο Ερ. Αστέρας προσπάθησε με σουτ τριών πόντων να καλύψει το χάντικαπ, αλλά με 3/19 που είχε ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν… πας πουθενά. Απλά συγκράτησε κάπως την αμυντική του κατηφόρα (16-14 το δεκάλεπτο, 68-45). Όπως έγινε και στην τέταρτη περίοδο, την οποία για την τιμή των όπλων κέρδισε με 17-15, απλά περιορίζοντας- που λέει ο λόγος δηλαδή- την έκταση της νίκης της Τσεντεβίτα στους 21 πόντους (83-62).