Αντίο με ήττα στο ΣΕΦ

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Top 16 με ήττα στη χειρότερη ευρωπαϊκή σεζόν του την τελευταία δεκαετία. Οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 99-96 από την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ.

Τα θαύματα που περίμενε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης δεν έγιναν και έτσι αποχαιρέτησε πρόωρα το όνειρο της πρόκρισης. Μόνο η Ρεάλ έκανε το… χατίρι των Πειραιωτών και έτσι ο αγώνας με την ΤΣΣΚΑ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η αναμέτρηση χρησίμευσε στον Γιάννη Σφαιρόπουλο για να κρατήσει σε επαγρύπνηση τους παίκτες του, ενώ “ενδιέφερε” περισσότερο τον Δημήτρη Ιτούδη που θέλησε να διατηρήσει τους παίκτες του φρέσκους ενόψει της έναρξης των πλέι οφ την προσεχή Τρίτη στη Μόσχα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Μοσχοβίτες έκαναν εκτεταμένο ροτέισον, αλλά για άλλη μια φορά αυτοί που κυριάρχησαν ήταν οι Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό στην περιφέρεια, ενώ σπουδαία ήταν η συνεισφορά των Ααρον Τζάκσον και Νικίτα Κουρμπάνοφ. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Λοτζέσκι, Μάντζαρης, Χάντερ και Σπανούλης.

Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς κανένα κίνητρο και όρεξη στα πρώτα λεπτά και αυτό φάνηκε στην παθητική αντιμετώπιση της ΤΣΣΚΑ και στα πολλά ελεύθερα σουτ που βρήκαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά που ξεκίνησαν με 6/6! Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 9-19 (6′) με τους Τεόντοσιτς (2), Κουρμπάνοφ, Φριτζόν, Νίκολς να τιμωρούν την άμυνα του Ολυμπιακού που δέχθηκε 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (22-33, 10′)!

Το μοναδικό χαρμόσυνο νέο για τους Πειραιώτες ήταν η επιστροφή του Ματ Λοτζέσκι στη δράση μετά από δυο μήνες απουσίας. Ο Αμερικανός γκαρντ γύρισε στη δράση με όρεξη δίνοντας έξτρα λύσεις στην περιφέρεια της ομάδας του. Η διαφορά μειώθηκε μόνο όταν πέρασαν στο παρκέ οι Χάκετ και Τζόνσον, ανέβηκε η πίεση στην άμυνα και με τον Χάντερ σε ρόλο “τερματοφύλακα” η ΤΣΣΚΑ έμεινε χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 14-0 και προηγήθηκε 36-33 (13′) και περιορίζοντας τις αμυντικές απώλειες, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ παρά την πολύ καλή απόδοση του Βορόντσεβιτς που “χτυπούσε” τις αμυντικές αδυναμίες κοντά και μακριά από καλάθι και του Ντε Κολό που τα έκανε τα πάντα στο παρκέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στο παρκέ με μεγαλύτερη όρεξη και συγκέντρωση για να πάρουν τη νίκη στο τελευταίο ματς της χρονιάς στην Ευρωλίγκα. Οι Μάντζαρης, Παπανικολάου και Λοτζέσκι έβγαλαν ενέργεια, βρήκαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο και παρά τα αρκετά λάθη στην περιφέρεια, προηγήθηκαν με 69-60 (30′).

Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο, αντέδρασε και με σερί 8-0 έφθασε και πάλι κοντά (69-68, 31′) έχοντας τον Βιτάλι Φριτζόν “ζεστό”. Ο Ρώσος σουτέρ οδήγησε τους Μοσχοβίτες στην αντεπίθεση, ευστόχησε στο 31′ στο πρώτο τρίποντο της ομάδας του μετά το 8′ αι με την βοήθεια του Τεόντοσιτς η διαφορά υπέρ της “αρκούδας” έφθασε στο +9 (73-82).

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και παρά την προσπάθεια να γυρίσει το ματς μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ηττήθηκε και αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα με ήττα.