Γιουλ και Ρούντι… σκότωσαν τη μαχητική “Γαλατά”

2016-11-03T23:49:06+00:00 2016-11-03T23:49:06+00:00.

03/Nov/16 23:49

Η Γαλατάσαραϊ έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στην Ισπανία, αλλά με ηγέτες τους Σέρχιο Γιουλ και Ρούντι Φερνάντεθ, η “Βασίλισσα” κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη με 90-81.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ισπανός γκαρντ ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και με 23 πόντους οδήγησε επιθετικά την ομάδα του Πάμπλο Λάσο σε μία πιο δύσκολη νίκη από το όσο δείχνει το τελικό σκορ. Σε απόδοση ακολούθησε ο Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος σταμάτησε στους 13 πόντους και τις 6 ασίστ.

Οι Τούρκοι από την πλευρά τους κατάφεραν να δυσκολέψουν πολύ τη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι με 17 πόντους και 4/6 τρίποντα. Πολύ καλός ήταν και ο Άλεξ Τάιους με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Με τον Γκιουλέρ δημιουργό και τον Μίτσοφ… εκτελεστή, η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να ξεκινήσει καλά το παιχνίδι στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ. Οι Τούρκοι όχι μόνο κατάφεραν να κοντράρουν τους Μαδριλένους, αλλά και να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αφού το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-19, υπέρ της ομάδας του Αταμάν.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν και μία μικρή διαφορά 5 πόντων (25-30) στην αρχή της δεύτερης περιόδου με τη Ρεάλ Μαδρίτης να μην είναι καλή στον αμυντικό τομέα. Ο Μίτσοφ συνέχισε να είναι εξαιρετικός και πολύ εύστοχος (σε 14 λεπτά αγώνα είχε 4/4 τρίποντα) και κράτησε με αυτόν τον τρόπο την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μάλιστα το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 45-47, παρά τη μεγάλη προσπάθεια της Ρεάλ να πάρει το προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ένα τρίποντο ο Ματσιούλις ήταν αυτό που έβαλε αρχικά τη Ρεάλ Μαδρίτης στη θέση του οδηγού (48-47), ωστόσο η Γαλατάσαραϊ δεν τα παράτησε και συνέχισε να παλεύει. Μάλιστα, προσπέρασε και πάλι στα μέσα της τρίτης περιόδου με 53-51, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 66-64 για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Τούρκοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί με τους Μίτσοφ και Τάιους να οδηγούν επιθετικά την ομάδα του Αταμάν, αλλά από την άλλη ο Σέρχιο Γιουλ βρήκε τον καλό του εαυτό και έκανε τη Ρεάλ να μοιάζει με άλλη ομάδα. Η επιρροή του στο παιχνίδι των Ισπανών είναι μεγάλη και οι 23 του πόντοι οδήγησαν τους Μαδριλένους στη νίκη με 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 66-64, 90-81.