Μπασκόνια: Τι Μαδρίτη, τι Βελιγράδι …

2016-11-04T22:07:36+00:00 2016-11-04T22:07:36+00:00.

04/Nov/16 22:07

Το δίδυμο Λάρκιν, Μπομπουά οδήγησε τους Βάσκους σε μεγάλη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα.

Μπορεί και με την άμυνα… Η Μπασκόνια πέτυχε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη μετά τη Μαδρίτη και τη Ρεάλ, επικρατώντας αυτή τη φορά στο “καμίνι” της “Κόμπανκ Αρένα” με 70-63 του Ερυθρού Αστέρα.

Το εξαίσιο δίδυμο των Λάρκιν, Μπομπουά δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει και να ελέγξει το ρυθμό, αυτή τη φορά σε πιο χαμηλό τέμπο και σκορ σε σύγκριση με τη Μαδρίτη. Απέδειξε η Μπασκόνια πως μπορεί και έτσι, ενώ και πάλι ο Ερυθρός Αστέρας έχασε στο γήπεδο του χωρίς να μπορέσει να ανταποκριθεί στο επιθετικό κομμάτι.

Πολύ καλύτερη ήταν η Μπασκόνια στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας χαμηλά τον άστοχο (34% στα δίποντα!) Ερυθρό Αστέρα. Χωρίς να επηρεαστεί από τους 16.000 και πλέον φιλάθλους των γηπεδούχων και την απουσία του Μπαρνιάνι, η Μπασκόνια προηγήθηκε με 38-29 με τους Μπομπουά, Λάρκιν να υπερέχουν μέσα στο γήπεδο και τον Τσέις Μπάντινγκερ να κάνει θετικό ξεκίνημα στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα, αν και υπέπεσε σε πολλά λάθη.

Αν και ο Ερ. Αστέρας κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, ανοίγοντας το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (48-53 στο 25’), η Μπασκόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα να ακολουθήσει και στο υψηλό τέμπο. Όχι μόνο κρατήθηκε χάρη στον Φόιγκτμαν, αλλά ανέβασε και τη διαφορά στους έντεκα πόντους, 59-48, δείχνοντας χαρακτήρα νικητή.

Η παράδοση των όπλων πάντως δεν είναι χαρακτηριστικό της σερβικής ομάδας. Μείωσε σε 61-66 με τον Τζένκινς, τον Σιμόνοβιτς και τον Γκόντουριτς να ενεργοποιούνται επιθετικά και η “Κόμπανκ Αρένα” πήρε “φωτιά! Η Μπασκόνια όμως κράτησε την άμυνα της το ίδιο αποτελεσματική και όπως στη Μαδρίτη έτσι και στο Βελιγράδι πήρε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη κρατώντας την σταθερά στο πλάνο της οκτάδας.