Θρίαμβος για Ερυθρό Αστέρα με υπέροχο Σιμόνοβιτς!

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς ήταν καταπληκτικός για ακόμα μία φορά και ο Ερυθρός Αστέρας καθήλωσε την Αρμάνι Μιλάνο νικώντας την με 83-70 χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα!

Οι Σέρβοι πρωταθλητές στηρίχθηκαν στην ευστοχία του έμπειρου άσου τους με τον Νέιτ Ουόλτερς να τον διαδέχεται στην τέταρτη περίοδο, αλλά και στη γενική τους ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα, απέναντι σε μία μουδιασμένη, κουρασμένη ιταλική ομάδα που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό που είχε προ διημέρου με την Μπασκόνια.

Ο Ερ. Αστέρας έκανε το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα” και έπιασε την πρωταθλήτρια Ιταλίας με τέσσερις νίκες και τέσσερις ήττες αμφότερες…

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ερυθρός Αστέρας στηρίχθηκε στην άμυνα του όπως συνήθως και προηγήθηκε με 12-10 χάρη στον Κούζμιτς (6π.). Η Αρμάνι όμως βρήκε τον τρόπο να απαντήσει. Το έκανε κυρίως με τον Τζεντίλε, πέρασε μπροστά με σερί 6-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-14 παρά την εκατέρωθεν σωρεία λαθών (6-7).

Η «αφλογιστία» του Αστέρα δεν διάρκεσε πολύ χάρη στον καταπληκτικό Σιμόνοβιτς. Ο διεθνής Σέρβος φόργουορντ πέτυχε 4/5 τρίποντα (!) και με 14 πόντους ανέτρεψε σχεδόν μόνος του την κατάσταση (32-25 στο 16.30’’). Η φλόγα που άναψε ο Σιμόνοβιτς ήταν αρκετή για να κρατήσει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 37-32, παρά τους 11 πόντους του Τζεντίλε και τα δέκα λάθη στα οποία υπέπεσαν.

Η τρίποντη επέλαση του Σιμόνοβιτς ενέπνευσε τους συμπαίκτες του που πήραν τη σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 46-36 και 54-44 (28’) και αυτό ήταν το πνεύμα καθώς πετύχαινε σχεδόν ίδιο αριθμό με τα δίποντα κρατώντας ισχυρό προβάδισμα (54-46 στο τέλος του δεκαλέπτου).

Χωρίς επιθετικό σχέδιο απέναντι στη σκληρή άμυνα του Ερ. Αστέρα και με τη συντριπτική πλειοψηφία των μεγάλων της μονάδων σε κακή βραδιά (ΜακΛιν, Σάντερς, Σίμον, Χίκμαν), η Αρμάνι παρέδωσε πνεύμα. Ο Σιμόνοβιτς έφτασε τους 23 πόντους και στη συνέχεια έδωσε το χρίσμα του σκόρερ στον Νέιτ Ουόλτερς που έβαλε 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο για το μεγαλύτερο προβάδισμα των Σέρβων, 73-56! Τίποτα και κανείς δεν μπορούσε να σώσει τους Ιταλούς, αφού και αυτό που ήταν πλεονέκτημα τους (τα λάθη) γύρισε ανάποδα, αφού ο Ερ. Αστέρας τα περιόρισε δραστικά στο δεύτερο ημίχρονο…