2017-01-05T23:43:39+00:00 2017-01-06T00:06:13+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

05/Jan/17 23:43

Εμφατική νίκη για τους Βάσκους με 102-70 επί της Ούνιξ Καζάν

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπασκόνια την αναμέτρηση με την Ούνιξ, συντρίβοντας την ρωσική ομάδα με το εμφατικό 102-70 για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου της Ευρωλίγκα, διπλασιάζοντας, παράλληλα τις επιτυχίες της κόντρα στην ομάδα από το Καζάν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, που σούταρε με  13/26 από την γραμμή των τριών πόντων, ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, που στην κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 29 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (7/8 διπ., 5/8τριπ.) σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής, πετυχαίνοντας παράλληλα ρεκόρ ατομικής επίδοσης, τόσο στην επίθεση, όσο και στο σύστημα αξιολόγησης.

Μάλιστα, ο Ισπανός τεχνικός είχε την ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Αντρέα Μπαρνιάνι, που προερχόταν από πολυήμερη απουσία λόγω τραυματισμού, αλλά και στον Πάμπλο Πριτζιόνι που προσπαθεί να ενταχθεί στο σύνολο.

Έτσι, οι Βάσκοι μπήκαν με το καλύτερο τρόπο στο 2017 πετυχαίνοντας την 11η φετινή νίκη τους (11-5), γεγονός που τους διατηρεί στην δεύτερη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι μοναδική ομάδα που έχει… αλώσει την “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα” είναι ο Ολυμπιακός.

Από την άλλη, η Ούνιξ, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κώστα Καϊμακόγλου, είχε για πρώτο σκόρερ τον συνήθη ύποπτο Κιθ Λάνγκφορντ με 17 πόντους και υποχώρησε στο 6-10 μετά από τρεις σερί νίκες, με αποκορύφωμα αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής επί του Παναθηναϊκού.

Εξέλιξη αγώνα
Οι γηπεδούχοι φρόντισαν από το ξεκίνημα να δείξουν στους αντιπάλους τους… «ποιος είναι το αφεντικό». Ειδικά μετά την είσοδο του Ροντρίγκ Μπομπουά στο παρκέ η υπέρ τους διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό (25-15) και συνέχισε να αυξάνεται σαν σε γεωμετρική πρόοδο.

Με τον Γάλλο γκαρντ να είναι αλάνθαστος (σ.σ. 7/7σουτ) και έχοντας, γενικά, τρομερό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων (8/11) η Μπασκόνια προηγήθηκε για πρώτη φορά με +20 (46-26 στο 17΄).

Οι Ρώσοι έδειχνα ανήμποροι να αντιδράσουν κι αυτή ήταν η πραγματικότητα, καθώς η ομάδα του Σίτο Αλόνσο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενη με 77-50μ στο 30΄ και σταθεροποιώντας την απόσταση της από τον αντίπαλο στο +30 σε όλη την διάρκεια της τελευταίας περιόδου, γεγονός που κάνει να φαντάζει απόλυτα φυσιολογικό το τελικό 102-70.

Παίκτης-“κλειδί”
Ο Ρόντριγκ Μπομπουά μπήκε στο παιχνίδι στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, παίρνοντας τα ινία από τον ΣέινΛάρκιν κι ήταν αυτός, κυρίως, που έκανε την διαφορά να φτάσει μέχρι τους 20 πόντους (46-26) στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Γάλλος σκόραρε 17 σε λιγότερο από δέκα αγωνιστικά λεπτά χωρίς να χάσει σουτ, έχοντας 4/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα για το σημαντικό προβάδισμα της ομάδας του, το οποίο διαχειρίστηκε χωρίς πρόβλημα στο υπόλοιπο της αναμέτρηση, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 25-15, 53-36, 77-50, 102-70
Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Μόγκουλκοκ, Ομπρκνέζεβιτς