Ο Νάναλι έσωσε τη Φενέρ από την ανακοπή!

2017-01-06T21:35:26+00:00 2017-01-06T21:51:25+00:00.

06/Jan/17 21:35

Η τουρκική ομάδα γλίτωσε από το μεγάλο κάζο μέσα στην έδρα της απέναντι στην αναγεννημένη Αρμάνι.

Όλοι περίμεναν ένα χαλαρό βραδάκι για τη Φενέρ στην Πόλη αλλά η Αρμάνι παραλίγο να της… ράψει κουστούμι. Η Φενέρ “έφτυσε αίμα” για να νικήσει την Ολίμπια Μιλάνο με 86-79 (δείτε εδώ πλήρη στατιστικά του αγώνα), χάρη στον Τζέιμς Νάναλι που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε ζωή στην ομάδα του ενώ πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο 36” πριν το τέλος!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Αρμάνι ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική από το ξεκίνημα χάρη στον Μάντας Καλνιέτις που πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 18 πόντους (4/5τριπ., 3/3διπ.) από το πρώτο ημίχρονο (είχε 16)! Στον επιθετικό οίστρο του Λιθουανού απάντησε από τον πάγκο ο Κώστας Σλούκας (7π.) και κυρίως ο Νάναλι (12π.) που έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του 41-40.

Η ιταλική ομάδα αιφνιδίασε τη Φενέρ και στο τρίτο δεκάλεπτο (50-44) αλλά η κατακόρυφη άνοδος του Ούντο (από τους δύο στους 13 πόντους), καλή βραδιά του Ντατόμε και η βελτίωση στην άμυνα επανέφεραν τους γηπεδούχους στο τιμόνι (63-58).

Η Αρμάνι όμως δεν παραδόθηκε. Βρήκε πόντους από τους Χίκμαν-Ραντούλιτσα, κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος και ήταν εντός στόχου, 80-79, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Η κακή της άμυνα όμως στην καθοριστική επίθεση με τον Νάναλι να σουτάρει αμαρκάριστος για τρεις και η αποτυχία της να σκοράρει αμέσως μετά της στέρησαν την ευκαιρία να σπάσει το αρνητικό σερί των οκτώ ηττών της…

Που κρίθηκε:

Πραγματικά σε μικρές λεπτομέρειες αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε ολόκληρο το παιχνίδι και αυτό φαίνεται και από τη στατιστική τους εικόνα.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Τζέιμς Νάναλι δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ της Φενέρ με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, αλλά και ο παίκτης που με ένα καθοριστικό τρίποντο “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του.