Μπάμπεργκ: Ο Στρέλνιεκς… εκτέλεσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ!

2017-02-02T22:52:56+00:00 2017-02-02T22:52:56+00:00.

02/Feb/17 22:52

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Μπάμπεργκ αντέδρασε απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας με σκορ 90-75, φτάνοντας στον βαθμολογικό πίνακα την Μπαρτσελόνα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μετράει πλέον ρεκόρ 8-13 (το ίδιο με την Μπαρτσελόνα), ωστόσο είναι ακόμη αρκετά πίσω από την πρώτη 8άδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Από την πλευρά της η Μακάμπι είναι πλέον στο 7-14 και δύσκολα θα καταφέρει να κάνει κάτι καλό φέτος στην Ευρωλίγκα. Εξάλλου, πριν από λίγες ώρες, η ισραηλινή ομάδα ανακοίνωσε και την αποχώρηση του Σόνι Ουίμς (ένα από τα μεγάλα… όπλα που αποκτήθηκε το καλοκαίρι).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και μάλιστα χωρίς να χάσει σουτ (5/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, κανένα λάθος), ενώ ο Μαόντο Λο (13 πόντοι) ήταν πολύ καλός στο πρώτο μισό του αγώνα που κράτησε τη γερμανική ομάδα κοντά στο σκορ.

Ο Μίλερ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 7 πόντους, 6 ασίστ και 1 λάθος σε 22’45” συμμετοχής. Από την άλλη ξεχώρισαν οι Άντριου Γκάουντλοκ και Ντι Τζέι Σίλι οι οποίοι πέτυχαν από 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε αναλυτικά τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι παρά την απουσία του Σόνι Ουίμς, με τον Άντριου Γκάουντλοκ να παίρνει τη μπάλα στα χέρια του και να αναλαμβάνει τις επιθετικές επιλογές της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθούν με 21-16, παίζοντας καλή άμυνα, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να μην βρίσκει εύκολες λύσεις. Στη συνέχεια όμως η Μπάμπεργκ αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά με τον Μάοντο Λο να πετυχαίνει 11 πόντους σε 5 λεπτά συμμετοχής. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη γερμανική ομάδα να βρίσκεται στο -2 (41-43) και τον Γκάουντλοκ να βρίσκεται στους 12 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάμπεργκ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, με τον Άιναρς Μπάγκατσκις να τα βάζει με τους παίκτες του που έκαναν λάθη στην επίθεση. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι σημείωσε μόλις 10 πόντους, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι πετούσαν… φωτιές με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 66-53 υπέρ των Γερμανών. Το επιμέρους 25-10 του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που στην τελευταία περίοδο απλά κράτησε τη διαφορά ασφαλείας απέναντι στη Μακάμπι και έφτασε στη νίκη με 90-75 και τον Στρέλνιεκς να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι.

Που κρίθηκε:

Η επιθετική εικόνα της Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο χάλασε και αυτό της στοίχησε ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί… μπροστά, χωρίς να μπορούν να πετύχουν εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα να χάσουν την επαφή με το σκορ και στη συνέχεια να μην μπορούν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Παίκτης-κλειδί:

Όταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάμπεργκ δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα στο παιχνίδι. Ο Λετονός γκαρντ δεν έχασε σουτ στον αγώνα με 5/5 δίποντα και 5/5 τρίποντα και ήταν αυτός που έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει στη νίκη.