Μπασκόνια: Διπλό πρόκρισης μέσα στη Φενέρ, δεν χάνει την τρίτη θέση ο Ολυμπιακός!

2017-03-09T20:40:22+00:00 2017-03-09T20:40:22+00:00.

09/Mar/17 20:40

Η Μπασκόνια πέτυχε μεγάλη νίκη με 79-74 μέσα στην Πόλη επί της Φενέρ (εδώ τα στατιστικά) και έκανε ένα τεράστιο βήμα πρόκρισης στα πλέι οφς, οδηγώντας παράλληλα τον Ολυμπιακό ακόμα πιο κοντά στην τρίτη θέση ειδικά άμα νικήσει την Νταρουσάφακα!

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα με τον Σέιν Λάρκιν να ηγείται και τον Μπομπουά να καθορίζει στο τέλος το αποτέλεσμα, ενώ ήταν παραπάνω από φανερή η απουσία του Έκπε Ούντο και του Κώστα Σλούκα βεβαίως, στη Φενέρ που είχε για μοναδικό επιθετικό όπλο τον τρομερό Μπογκντάνοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά με τον Μπογκντάνοβιτς πρωταγωνιστή και τον Μπένετ να τον βοηθάει, 13-8 (7.30’), αλλά η Μπασκόνια απάντησε γρήγορα με επτά πόντους του Μπλάζιτς (14-13) για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 19-18 με τρίποντο του Ράφα Λουζ στην εκπνοή.

Ο Σέιν Λάρκιν (11π.) πήρε τη σκυτάλη και ο πάγκος της Μπασκόνια (Μπάντινγκερ, Λουζ) είχε καλύτερο ρυθμό από τον αντίστοιχο του Ομπράντοβιτς (39-35 στο 18.30’’). Η συντριπτική διαφορά στα ριμπάουντ (18-9) υπέρ των Βάσκων και η ευστοχία τους στα τρίποντα (6/13 έναντι 3/11) τους έστειλε στα αποδυτήρια με ένα δυνατό +8 (43-35) και πολλές υποσχέσεις για την εξέλιξη του αγώνα.

Το σερί της Μπασκόνια σταμάτησε στο 47-35 (23′) με ένα τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς και αυτός ήταν που με 17 πόντους (όσους και ο Λάρκιν) έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τη “χλωμή” Φενέρ (48-52 στο 27′). Η πιεστική άμυνα της Φενέρ οδήγησε την Μπασκόνια σε πολλά λάθη και η ροή του αγώνα άλλαξε εντελώς, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν την κατάσταση (55-56) χάρη στα τρίποντα του Μαχμούτογλου (2/3). Η Μπασκόνια απάντησε όμως, 61-55 και άμα μετρούσε ένα απίθανο τρίποντο από το κέντρο του Μπλάζιτς θα ξέφευγε ακόμα περισσότερο στο 30′.

Η ψυχολογία της όμως ήταν υψηλή και δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση της Φενέρ. Ξέφυγε με 70-60 με πέντε λεπτά στο χρονόμετρο και έδειχνε να κρατάει γερά τη νίκη στα χέρια της. Από σερβικές προσπάθειες, Κάλινιτς και Μπογκντάνοβιτς, η Φενέρ ροκάνισε τη διαφορά (66-70) έχοντας ανεβάσει και την άμυνα της ψηλά με αρκετά σκληρό τρόπο χωρίς να υποστεί… φθορά όμως στα φάουλ.

Ο Μπένετ μείωσε στον πόντο αλλά ο Ροντίγκ Μπομπουά έκανε τη διαφορά στο τέλος. Με τρίποντο, ένα κερδισμένο επιθετικό από τον Ντατόμε και δύο βολές, ο Γάλλος γκαρντ έβαλε την Μπασκόνια στο τελευταίο λεπτό με +6 (76-70), αλλά το ματς δεν τέλειωσε. Ο Μπογκάνοβιτς μείωσε στους δύο, ο Λάρκιν έβαλε μία βολή, αλλά ο Μπένετ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης…

Που κρίθηκε:

Η άμυνα της Μπασκόνια… παραδόξως πήρε άριστα πλην μόνο του μαρκαρίσματος του Μπογκντάνοβιτς. Είχε πλουραλισμό στην επίθεση παρότι ξεχώρισε ο Λάρκιν, βρήκε λύσεις από παντού και ειδικά από τον Μπομπουά στο τέλος.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Σέιν Λάρκιν απέδειξε για ακόμα μια φορά πόσο μεγάλο παίκτης και ήταν αυτός που ηγήθηκε της μεγάλης νίκης της Μπασκόνια ως πρώτος της σκόρερ. Ο Μπομπουά πάντως ήταν αυτός που στο τέλος έκρινε το παιχνίδι.