Μπασκόνια: Διπλό πρόκρισης μέσα στη Φενέρ, δεν χάνει την τρίτη θέση ο Ολυμπιακός!

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα με τον Σέιν Λάρκιν να ηγείται και τον Μπομπουά να καθορίζει στο τέλος το αποτέλεσμα, ενώ ήταν παραπάνω από φανερή η απουσία του Έκπε Ούντο και του Κώστα Σλούκα βεβαίως, στη Φενέρ που είχε για μοναδικό επιθετικό όπλο τον τρομερό Μπογκντάνοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά με τον Μπογκντάνοβιτς πρωταγωνιστή και τον Μπένετ να τον βοηθάει, 13-8 (7.30’), αλλά η Μπασκόνια απάντησε γρήγορα με επτά πόντους του Μπλάζιτς (14-13) για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 19-18 με τρίποντο του Ράφα Λουζ στην εκπνοή.

Ο Σέιν Λάρκιν (11π.) πήρε τη σκυτάλη και ο πάγκος της Μπασκόνια (Μπάντινγκερ, Λουζ) είχε καλύτερο ρυθμό από τον αντίστοιχο του Ομπράντοβιτς (39-35 στο 18.30’’). Η συντριπτική διαφορά στα ριμπάουντ (18-9) υπέρ των Βάσκων και η ευστοχία τους στα τρίποντα (6/13 έναντι 3/11) τους έστειλε στα αποδυτήρια με ένα δυνατό +8 (43-35) και πολλές υποσχέσεις για την εξέλιξη του αγώνα.

Το σερί της Μπασκόνια σταμάτησε στο 47-35 (23′) με ένα τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς και αυτός ήταν που με 17 πόντους (όσους και ο Λάρκιν) έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τη “χλωμή” Φενέρ (48-52 στο 27′). Η πιεστική άμυνα της Φενέρ οδήγησε την Μπασκόνια σε πολλά λάθη και η ροή του αγώνα άλλαξε εντελώς, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν την κατάσταση (55-56) χάρη στα τρίποντα του Μαχμούτογλου (2/3). Η Μπασκόνια απάντησε όμως, 61-55 και άμα μετρούσε ένα απίθανο τρίποντο από το κέντρο του Μπλάζιτς θα ξέφευγε ακόμα περισσότερο στο 30′.

Η ψυχολογία της όμως ήταν υψηλή και δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση της Φενέρ. Ξέφυγε με 70-60 με πέντε λεπτά στο χρονόμετρο και έδειχνε να κρατάει γερά τη νίκη στα χέρια της. Από σερβικές προσπάθειες, Κάλινιτς και Μπογκντάνοβιτς, η Φενέρ ροκάνισε τη διαφορά (66-70) έχοντας ανεβάσει και την άμυνα της ψηλά με αρκετά σκληρό τρόπο χωρίς να υποστεί… φθορά όμως στα φάουλ.

Ο Μπένετ μείωσε στον πόντο αλλά ο Ροντίγκ Μπομπουά έκανε τη διαφορά στο τέλος. Με τρίποντο, ένα κερδισμένο επιθετικό από τον Ντατόμε και δύο βολές, ο Γάλλος γκαρντ έβαλε την Μπασκόνια στο τελευταίο λεπτό με +6 (76-70), αλλά το ματς δεν τέλειωσε. Ο Μπογκάνοβιτς μείωσε στους δύο, ο Λάρκιν έβαλε μία βολή, αλλά ο Μπένετ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης…

Που κρίθηκε:

Η άμυνα της Μπασκόνια… παραδόξως πήρε άριστα πλην μόνο του μαρκαρίσματος του Μπογκντάνοβιτς. Είχε πλουραλισμό στην επίθεση παρότι ξεχώρισε ο Λάρκιν, βρήκε λύσεις από παντού και ειδικά από τον Μπομπουά στο τέλος.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Σέιν Λάρκιν απέδειξε για ακόμα μια φορά πόσο μεγάλο παίκτης και ήταν αυτός που ηγήθηκε της μεγάλης νίκης της Μπασκόνια ως πρώτος της σκόρερ. Ο Μπομπουά πάντως ήταν αυτός που στο τέλος έκρινε το παιχνίδι.