“Πήρε ο ύπνος” τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο

2017-03-17T21:39:44+00:00 2017-03-17T21:49:38+00:00.

Lefteris Moutis

17/Mar/17 21:39

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÃÁËÁÔÁÓÁÑÁÉ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - GALATASARAY (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Ολυμπιακός έχασε (80-71) στο ΣΕΦ από τη Γαλατασαράι καταρρέοντας στο δεύτερο ημίχρονο! Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν διαφορά 15 πόντων με το επιμέρους σκορ στα τελευταία 15′ να είναι 17-41 υπέρ των Τούρκων.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε ξανά από την εδώ και καιρό αποκλεισμένη τουρκική ομάδα, η οποία έκανε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην προηγούμενη αποστολή της μακριά από την Κωνσταντινούπολη, κόντρα στη Μπαρτσελόνα!

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να “καθαρίσουν” τον αγώνα, ενώ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του μέχρι το 25′, όταν και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά. Η Γαλατασαράι αντέδρασε και κέρδισε ξανά τους Πειραιώτες, οι οποίοι ωστόσο, διατηρούν και πάλι αβαντάζ για την τρίτη θέση, καθώς είναι μια νίκη πάνω από τη Φενερμπαχτσέ και έχουν υπέρ τους την ισοβαθμία.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Και οι τρεις περιφερειακοί του Ολυμπιακού που ήταν αμφίβολοι πριν από το παιχνίδι φώναξαν “παρών”. Ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε εμπύρετος χωρίς να φανεί καθόλου αυτό στο παιχνίδι του, αφού ήταν αρκετά παραγωγικός δημιουργικά και εκτελεστικά δημιουργώντας από νωρίς προβλήματα στην άμυνα της Γαλατασαράι με τις διεισδύσεις του.

Ωστόσο, από νωρίς ο αρχηγός των Πειραιωτών είχε συμπαραστάτες τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, οι οποίοι έβγαλαν αρκετή ενέργεια, εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές αδυναμίες των Τούρκων και εκτόξευσαν το αβαντάζ των γηπεδούχων στο +11 (22-11, 9′).

Ο “Πρι” πέτυχε δέκα πόντους στα πρώτα εννιά λεπτά τελειώνοντας τις περισσότερες φάσεις κοντά στο καλάθι, ενώ ο Παπανικολάου τα έκανε… όλα και συνέφερε!

Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα, ότι μέχρι εκείνο το σημείο οι τρεις τους πέτυχαν όλους τους πόντους του Ολυμπιακού πλην ενός καλαθιού που σκόραρε ο εξαιρετικός για μια ακόμα φορά Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Κυριαρχία στα ριμπάουντ και στο ρυθμό

Οι “ερυθρόλευκοι” έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι κυρίως εξαιτίας της κυριαρχίας τους στα ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τα 15 ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, πήραν τα 12, 7 εκ των οποίων επιθετικά!

Παράλληλα, η Γαλατασαράι δεν άντεξε στην πίεση του Ολυμπιακού κάνοντας πέντε λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο.

Εκτελεστής Γκριν

Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου πέρασε μάλιστα, στο παρκέ ο Ερικ Γκριν και άρχισε να πυροβολεί κατά ριπάς οδηγώντας το αβαντάζ των Πειραιωτών στο +15 (34-19, 13′).

Η Γαλατασαράι προσπαθούσε να αντιδράσει μόνο με pick n roll φάσεις με αποδέκτη τον Τάιους, ο οποίος είχε μεγάλο ποσοστό αποτελεσματικότητας και τα τρίποντα του Φιτιπάλντο. Η διαφορά ωστόσο, έμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα με τον Σπανούλη να τελειώνει ιδανικά το πρώτο ημίχρονο.

Χαλαρότητα και ξέσπασμα της Γαλατά

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι διατηρώντας μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου διαφορά 15 πόντων (54-39, 25′) με τον Παπανικολάου να βγάζει ξανά αρκετή ενέργεια και τον Πρίντεζη να τροφοδοτείται σταθερά κοντά στο καλάθι.

Ωστόσο, η Γαλατασαράι αντέδρασε με ηγέτη της αντεπίθεσης τον ρολίστα Κοκσάλ! Οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση του Ολυμπιακού και με επιμέρους σκορ 18-3 ισοφάρισαν σε 57-57 (29′)!

Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν σκορ στην επίθεση, μπλόκαραν και στην άμυνα επιτρέποντας στη Γαλατασαράι να βρει πόντους στο τρανζίσιον πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Ανατροπή των Τούρκων με Τάιους και Μίτσοφ

Ο Κεμ Μπιρτς ήταν κακός στην pick n roll άμυνα απέναντι στον Τάιους και έτσι ο Σφαιρόπουλος πέρασε στο ματς πρώτη φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Γιανγκ ώστε να κόψει τον ρυθμό και τους εύκολους πόντους των Τούρκων.

Μόλις σταμάτησε όμως, να σκοράρει ο Τάιους ξεκίνησε ο Μίτσοφ! Ο Σέρβος φόργουορντ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους με σουτ μέσης και μακρινής απόστασης και διατήρησε τη Γαλατά μπροστά στο σκορ (66-68, 36′), την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σκορ στην επίθεση για να ξεκολλήσει επιθετικά.

Στην τελευταία περίοδο μετά από ένα γκολ-φάουλ του Λοτζέσκι και ένα καλάθι του Γκριν στο 33′, ο Ολυμπιακός βρήκε μόλις πέντε ακόμα πόντους με τους Γιανγκ και Γκριν δείχνοντας βιαστικός στις τελικές του επιλογές.

Ο Μίτσοφ συνέχισε να πυροβολεί ακατάπαυστα φθάνοντας τους 13 πόντους στα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα! Το προβάδισμα για τη Γαλατασαράι έφθασε στο +7 (69-76) 70 δεύτερα πριν το φινάλε με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει στις τελευταίες φάσεις.