Νταρουσάφακα: Ζωντανή για τα πλέι οφς με ανατροπή στο Μπάμπεργκ!

2017-03-30T22:52:49+00:00 2017-03-30T23:37:30+00:00.

30/Mar/17 22:52

Η Νταρουσάφακα επέζησε στο Μπάμπεργκ παρότι έχανε ακόμα και με 14 πόντους και στην παράταση πέτυχε τεράστια νίκη με 99-97 επί των πρωταθλητών Γερμανίας, περιμένοντας την τελευταία αγωνιστική τον Ερυθρό Αστέρα στην Πόλη για τον τελικό της πρόκρισης στα πλέι οφς! Ο νικητής τα παίρνει όλα, ο ηττημένος πάει στο σπίτι του…

Η Νταρουσάφακα νίκησε με 99-97 χάρη στην τεράστια εμφάνιση του Μπραντ Ουοναμέικερ και του Ουίλ Κλάιμπερν αλλά και επειδή η Μπάμπεργκ για πολλοστή φορά φέτος δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμα της στο τελευταίο λεπτό χάνοντας μέσα από τα χέρια της τη νίκη. Η τουρκική ομάδα πήρε και αρκετά σφυρίγματα που συνήθως πάνε στο γηπεδούχο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε σαν να «καίγεται» για τη νίκη και όχι η Νταρουσάφακα. Με τον Μαοντό Λο να πετυχαίνει 11 πόντους σε μόλις 5’ (4/4διπ., 1/1τριπ.), η πρωταθλήτρια Γερμανίας προηγήθηκε με 22-14 καθηλώνοντας τη μουδιασμένη Νταρουσάφακα που δέχτηκε σερί 12-0!

Μόνο ο Ουοναμέικερ (8π.) φαινόταν να αντιλαμβάνεται την έκταση της σοβαρότητας του αγώνα, αλλά δεν αρκούσε. Η Μπάμπεργκ πάτησε ακόμα πιο πολύ το γκάζι, ξεφεύγοντας με 33-19 στο 14’ και έκλεισε το ημίχρονο καθαρά μπροστά με 40-29 με τους απογοητευτικούς φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 38% από το δίποντο και 20% έξω από τη γραμμή.

Ο Κλάιμπερν ανέβηκε και στάθηκε κοντά στον Ουοναμέικερ (14+12) και έτσι οι Τούρκοι μείωσαν σε 49-41 (25’) προσπαθώντας να ξαναμπούν στο παιχνίδι και σταδιακά έδειξαν σημεία ανάκαμψης. Η αλματώδης επιθετική βελτίωση της Νταρουσάφακα στην τρίτη περίοδο (18-26) την έβαλε στη διεκδίκηση της νίκης καθώς μείωσε σε 58-55.

Με το που μπήκε και ο Μοερμάν στην επιθετική εξίσωση (14π.) το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (58-58). Η επίθεση της Μπάμπεργκ έχασε τον επιθετικό ρυθμό της τον οποίο δεν κουβάλησε στο δεύτερο μέρος αδυνατώντας να διασπάσει την άμυνα της Νταρουσάφακα. Κάτι όμως που έγινε προϊόντος του χρόνου (65-62 στο 34′) δείχνοντας πως ήθελε τη νίκη παρότι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Το παιχνίδι πήγε στην κόψη του ξυραφιού με την Μπάμπεργκ να κρατάει το προβάδισμα (75-72) χάρη στις προσπάθειες του Νίκου Ζήση και του Φαμπιάν Κοζέρ μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο μπροστά με 79-75.

Ο Ντάνιελ Τάις με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ξεκάθαρο αβαντάζ, 84-79, με μόλις ένα λεπτό στο χρονόμετρο, αλλά η παροιμιώδης “αυτοκτονική” τάση της Μπάμπεργκ ξαναχτύπησε. Δέχτηκε 5-0 σερί με το τρίποντο του Χαράνγκοντι να φέρνει το ματς στα ίσια (84-84) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση αφού ο Μίλερ αστόχησε για ακόμα μία φορά φέτος στο κρίσιμο σουτ.

Στην παράταση η Μπάμπεργκ πήρε και πάλι προβάδισμα με τρεις πόντους (94-91) αλλά τα μεγάλα σουτ από τον Ουοναμέικερ και τον Κλάιμπερν άλλαξαν το παιχνίδι, ο τελευταίος πέτυχε ένα καθοριστικό λέι απ στα 50” και παρότι αστόχησε σε δύο βολές, η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να βάλει το σουτ της νίκης (εκτός ισορροπίας) του Μίλερ…

Που κρίθηκε:

Η παθιασμένη επιστροφή της Νταρουσάφακα μέτρησε παραπάνω από το κίνητρο γοήτρου που είχε η Μπάμπεργκ όπως επίσης και η τεράστια κλάση των Ουοναμέικερ και Κλάιμπερν που πήραν πάνω τους την υπόθεση.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Μπραντ Ουοναμέικερ ήθελε όσο κανείς άλλος τη νίκη απέναντι στην πρώην ομάδα του και ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Νταρουσάφακα, αλλά μαζί με τον εκπληκτικό Ουίλ Κλάιμπερν.