Μάλαγα: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε με Ερυθρό Αστέρα!

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να εξασφαλίσουν διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τους Νέντοβιτς (17π), Σαλίν (15π) και Μιλοσάβλιεβιτς (12π) πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν.

Αντιθέτως, οι Σέρβοι θα πρέπει να ξεχάσουν γρήγορα αυτή τη βραδιά με τους Ρότσεστι, Λεσόρτ και Φελντέιν να σκοράρουν από 10 πόντους αλλά να μην είναι αρκετοί.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

H Μάλαγα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε από πολύ νωρίς να πάρει σημαντικό προβάδισμα με +11 (13-2) έπειτα από τρία (!) διαδοχικά τρίποντα του Σαλίν. O Ερυθρός Αστέρας αντιθέτως υπέπεσε σε 4 λάθη, είχε 0/4 βολές και σε συνδυασμό με τα αμυντικά κενά είδε τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά στους δέκα πόντους (22-12) στη λήξη της περιόδου.

Η… κατηφόρα δεν είχε τέλος για τους Σέρβους οι οποίοι στα επόμενα λεπτά δέχθηκαν επί μέρους σκορ 12-4 (34-16), πριν δουν τον ΜακΚάλουμ να ανοίγει προσωπικό λογαριασμό και να διαμορφώνει το 45-27. Όσο ο χρόνος περνούσε η εικόνα δεν άλλαζε και απόλυτα φυσιολογικά το σύνολο του Πλάθα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας θέσει ήδη γερές βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα (45-31).

Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους είχαν πλέον συμβιβαστεί με την ήττα αφού τη μοναδική φορά που μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά (57-48 στο 27′) είδαν και πάλι τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν (63-50) στο 30′. Στο τελευταίο κομμάτι δεν άλλαξε τίποτα με τη Μάλαγα να παίρνει μία νίκη πιο εύκολη απ’ ότι θα φανταζόταν ακόμα και η ίδια.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 45-31, 63-50, 79-65