Μόνος του και όλοι τους: Ο Ντόντσιτς κέρδισε τη Φενέρ! (videos)

2017-12-28T20:48:22+00:00 2017-12-29T03:31:04+00:00.

28/Dec/17 20:48

Ο Λούκα Ντόντσιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ οδηγώντας τη σακατεμένη Ρεάλ σε μία τεράστια νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 79-77 επί της Φενέρ, την τέταρτη συνεχόμενη που πετυχαίνει στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα!

Ο Σλοβένος γκαρντ ήταν αριστουργηματικός (20π., 8ρ., 10ασ., 10κερδ. φάουλ) και παρά τις πάμπολλες απουσίες της Ρεάλ (Αγιόν, Κούζμιτς, Ράντολφ, Ρούντι και αποβολή Ταβάρες) και την πολύ μικρή βοήθεια από τους Καμπάτσο και Κοζέρ (ειδικά του Γάλλου), κατάφερε να οδηγήσει τη Φενέρ στην τρίτη της ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς!

Εξέλιξη του αγώνα:

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Με τον Ντόντσιτς να μην ξεκινάει (ξανά), η Ρεάλ είχε πρόβλημα να ακολουθήσει τη Φενέρ που προηγήθηκε με 13-6 στο 5’. Η είσοδος του σλοβενικού «θαύματος» δεν άλλαξε πολύ τα πράγματα στην ισπανική επίθεση, με τον «ζεστό» Νάναλι (7π.) να οδηγεί τη Φενέρ σε μία διαφορά ασφαλείας με σερί 7-0 (17-6 στο 7’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με καθαρό προβάδισμα για τους γηπεδούχους που κράτησαν με συμπαγή άμυνα τη Ρεάλ στους 10 πόντους (17-10).

Η ολοκληρωτική αλλαγή πεντάδας από τον Λάσο (Ματσιούλις, Κάρολ, Ρέγιες, Τζέφρι Τέιλορ) και τα γρήγορα πέντε ομαδικά της Φενέρ (από το 12.20’’) δεν έφεραν άμεσα τα αποτελέσματα που επιδίωκε ο Ισπανός κόουτς, αφού ο Ντίξον μπήκε «καυτός» από τον πάγκο και με 2/2 τρίποντα συν μία ασίστ, κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας (25-16). Προϊόντος του χρόνου όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης έγιναν πιο ευάλωτοι αμυντικά, με τη Ρεάλ να σκοράρει 10 πόντους (25-20) σε μόλις τέσσερα λεπτά, ενώ χρειάστηκαν ένα ολόκληρο δεκάλεπτο για να βάλουν ακριβώς τους ίδιους νωρίτερα. Η διαφορά έφτασε ως και το καλάθι (31-29). Σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ έχασε τον Ταβάρες με διπλό αντιαθλητικό (!) στην ίδια φάση, ωστόσο δεν πτοήθηκε. Ισοφάρισε 32-32 και το ημίχρονο έκλεισε με αυτήν μπροστά 37-36!

ΔΕΝ ΠΤΟΗΘΗΚΕ Η ΡΕΑΛ

Η Ρεάλ βέβαια ξέμεινε με δύο τύποις σέντερ, τον Τρέι Τόμπκινς και τον Ρέγιες, ωστόσο δεν έδειχνε να πτοείται (40-44). Ο Ουοναμέικερ με τον Νάναλι και τον Ντατόμε ήταν αυτοί που κρατούσαν τη Φενέρ, ωστόσο το ολοκληρωτικό παιχνίδι του Ντόντσιτς (13π., 10ας., 6ρ., 6κερδ. Φάουλ) ήταν αυτό που ενέπνεε τη Ρεάλ και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξαναπάρουν ισχυρό προβάδισμα (54-55 στο 28’). Η Φενέρ δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα με άνεση για να εκμεταλλευτεί τα κενά της Ρεάλ, με τον Ομπράντοβιτς να χρησιμοποιεί ακόμα και τον Ντουβερίογλου μπας και κάνει κάτι αφού οι Βέσελι, Τόμπσον και Μέλι απέδιδαν πολύ κάτω από το βάση (61-62 στο 30′).

Ο Ζοτς προσπάθησε στην τέταρτη περίοδο με σχήμα δύο ψηλών (Βέσελι, Τόμπσον που αναλογικά ήταν ο καλύτερος του ψηλός) να πετύχει τη φθορά της Ρεάλ μέσα στη ρακέτα, καταφέρνοντας να βγάλει με τέσσερα φάουλ έξω τον εξαιρετικό Ρέγιες (13π.) που «πλήγωσε» τη Φενέρ. Πάντα με τον Ουοναμέικερ «πρώτο βιολί» (20π.) δεν άφησε τη φιλοξενούμενη να ξεφύγει, αλλά ούτε και να ορθοποδήσει ουσιαστικά. Ο Τόμπκινς μάλιστα με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα με 74-70 στο 36’, προκαλώντας περισσότερο άγχος στους γηπεδούχους. Ο “ζεστός” Ντατόμε του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το ματς στον πόντο (75-76), αλλά ο υπέροχος Ντόντσιτς με 3/4 βολές (κερδισμένο φάουλ και αμέσως μετά αντιαθλητικό) έδωσε “αέρα” στη Ρεάλ με τέσσερις πόντους (79-75), δύο λεπτά πριν το τέλος. O Βέσελι μείωσε στο καλάθι, ο Τόμπκινς αστόχησε για το +5 (77-79) και η τελευταία επίθεση πέρασε στη Φενέρ. Ο Ουοναμέικερ αστόχησε για τρεις, η κατοχή ανανεώθηκε, πήρε ο ίδιος άλλες δύο προσπάθειες που όμως δεν βρήκαν στόχο, δίνοντας μία τεράστια νίκη στη Ρεάλ!

Παίκτης-κλειδί:

Δεν χρειάζεται να γράψουμε πολλά πράγματα: ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 20 πόντους, με 10 ριμπάουντ, 10 κερδισμένα φάουλ, οκτώ ριμπάουντ και 37 στο ranking, κάνοντας τη διαφορά μέσα στο γήπεδο. Είχε πάντως μία απίστευτη βοήθεια από τον Ρέγιες και τον Τόμπκινς που έπαιξαν αναγκαστικά στο “πέντε” και διέπρεψαν.

Που κρίθηκε:

Η αδυναμία της Φενέρ να εκμεταλλευτεί τα κενά της Ρεάλ στη φροντ λάιν, αλλά και να ελέγξει το παιχνίδι του Ντόντσιτς ήταν τα στοιχεία-κλειδιά της αναμέτρησης. Τα πάντα βέβαια κρίθηκαν στη λεπτομέρεια, όταν η Φενέρ είχε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή να νικήσει αλλά ο Ουοναμέικερ αποδείχτηκε “λίγος” στα τρία κρίσιμα σουτ που πήρε.

Δεκάλεπτα: 17-10, 36-37, 61-62, 77-79

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμ.), Κορομηλάς (Ελλ.), Πατέρνικο (Ιταλ.)