Μπασκόνια: Νίκη στο Κάουνας με το μυαλό στη… Βιτόρια (vids)

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Η ισπανική ομάδα, διοργανώτρια του φετινού Final Four της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης, φανέρωσε από την 1η αγωνιστική τις… άγριες διαθέσεις της. Σημαντικότερος φετινός της στόχος είναι η παρουσία στο Final Four και στην πρεμιέρα του 2018-19 επικράτησε μία εκ των τεσσάρων ομάδων του περσινού. Μέσα στη “Zalgirio Arena” ξέφυγε στο σκορ στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Εξέλιξη αγώνα
Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 20άλεπτου, οι δύο ομάδες παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ. Τα +5 των Βάσκων προς το τέλος της πρώτης περιόδου και προς το τέλος της δεύτερης αποτέλεσαν τη μεγαλύτερη διαφορά. Σε ατομικό επίπεδο διακρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Νέιτ Ουόλτερς με 12 πόντους, εκ των οποίων τους δέκα τους πέτυχε στο πρώτο 10άλεπτο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 20άλεπτου, η διακύμανση του σκορ ήταν αντίστοιχη του πρώτου. Χάρη σε σερί 10-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου, το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνεθ δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μεν σε 63-57 στο ξεκίνημα του τελευταίου 10άλεπτου, αλλά με επιμέρους σκορ 14-2 η Μπασκόνια “έγραψε” 76-59, 6:14 πριν από το πέρας της αναμέτρησης.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 18 πόντους, πριν ξεκινήσει η ύστατη προσπάθεια της Ζαλγκίρις για αντεπίθεση. Παρά τις ελάχιστες ελπίδες που είχαν απομείνει για τη νίκη, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 16-4 μείωσαν τη διαφορά στου έξι πόντους στο τελευταίο λεπτό, αλλά το ξέσπασμα δεν αποδείχθηκε αρκετό για την ανατροπή.

Ο Τζέισον Γκρέιντζερ ευστόχησε σε δύο τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και σε άλλα τρία στο δεύτερο. Με τα 5/7 από τη γραμμή των 6,75 μ. έφθασε στους 15 πόντους, που αποδείχθηκαν αρκετοί για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ των νικητών. Συνολικά δέκα παίκτες σκόραραν στο Κάουνας συμβάλλοντας στην 11η νίκη της Μπασκόνια σε σύνολο 19 αγώνων με τον λιθουανικό σύλλογο.

Πού κρίθηκε;
Η υπεροχή των Βάσκων στα ριμπάουντ και η αποτελεσματική τους περιφερειακή άμυνα στην “καυτή” έδρα της Ζαλγκίρις έκαναν τη διαφορά υπέρ τους. Στο πρώτο 20άλεπτο μάζεψαν 13 “σκουπίδια” αντί των επτά των αντιπάλων και τελείωσαν το παιχνίδι με 27-18. Παράλληλα κράτησαν τους Λιθουανούς στο 33,3% (4/12) στα τρίποντα.