ΤΣΣΚΑ Μόσχας: “Όρθια” στο Τελ Αβίβ με εκπληκτικό Ντε Κολό (vids)

2018-10-16T21:56:16+00:00 2018-10-16T23:07:18+00:00.

Giannis Askounis

16/Oct/18 21:56

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παράμεινε αήττητη στο Τελ Αβίβ από το 2009 χάρη στη νίκη με 89-86 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη 2η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι Μοσχοβίτες συμπλήρωσαν σερί εννέα θετικών αποτελεσμάτων κόντρα στην “ομάδα του λαού” το βράδυ της Τρίτης (16/10) στο “Menora Mivtachim Arena”. Όσον αφορά στην τρέχουσα σεζόν της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης, το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 2-0 και έριξε στο 0-2 τους Ισραηλινούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο Τελ Αβίβ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού.

Εξέλιξη αγώνα
Η ΤΣΣΚΑ ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά. Για την ακρίβεια έφθασε για πρώτη φορά στο +9 στο δεύτερο μισό του τελευταίου 10άλεπτου. Πάντως, οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά τη διαφορά, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Ο 31άχρονος Ντε Κολό, κόντρα στην ομάδα του Νέβεν Σπάχια, παλιού του κόουτς στη Βαλένθια, πέτυχε 27 πόντους (1/1 β., 7/10 δ., 4/6 τρ.) σε 33:06. Επίσης μοίρασε πέντε ασίστ, έκανε τέσσερα κλεψίματα και συγκέντρωσε τρία ριμπάουντ. Δεν σκόραρε στα τελευταία έξι λεπτά, αλλά ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ΤΣΣΚΑ στο Τελ Αβίβ.

Πού κρίθηκε;
Η Μακάμπι έδειξε ότι ήθελε πάρα πολύ να σπάσει την… κατάρα διακόπτοντας το σερί αρνητικών αποτελεσμάτων στους αγώνες της με τους Μοσχοβίτες. Εν τέλει ηττήθηκε στα… σημεία χάνοντας την επαφή με το σκορ μονάχα στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Ίσως να ήταν διαφορετική η κατάληξη του ματς αν έπαιζαν οι τραυματίες Τζέρεμι Πάργκο και Κέντρικ Ρέι.