Ξανά στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης

2015-05-15T23:00:22+00:00 2015-05-15T23:04:14+00:00.

15/May/15 23:00

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιζε εντός έδρας και αυτό φάνηκε από την δεύτερη περίοδο και μετά! Στα χαρτιά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά η “βασίλισσα” πήρε μία εύκολη νίκη με 96-87 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε χάρη σε ένα πολύ καλό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο.

Το επί μέρους σκορ στην 2η περίοδο ήταν 35-14 και οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι μετά από αυτό. Οι “ήρωες” του παιχνιδιού ήταν ο ΚC Ρίβερς (17π.) και ο Γκουστάβο Αγιόν (18π.), ενώ ο Σέρχι Ροντρίγκεθ τελείωσε με 13 πόντους  και 7 ασίστ. Ο Άντρες Νοτσιόνι με τους 12 πόντους και την ενέργεια που έβγαλε αποδείχθηκε παίκτης-κλειδί.

Ο Γιαν Βέσελι μπορεί να είχε 2ο πόντους και ο Γκάουντλοκ 26, αλλά επί της ουσίας τίποτα δεν δούλευε σωστά για την Φενέρ του Ζελικο Ομπράντοβιτς που ηττήθηκε από τον πρώην παίχτη του και νυν προπονητή της Ρεάλ Μαδρίτης, Παμπλο Λάσο. Οι οικοδεσπότες έπαιξαν με φοβερή συγκέντρωση αφού τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 4 λάθη εναντίον 13 της Φενέρ. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Φενέρ ήταν να μειώσει σε 92-82 δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Αυτός θα είναι ο τρίτος σερί τελικός για την Ρεάλ Μαδρίτης η οποία θα αντιμετωπίσει και πάλι τον Ολυμπιακό, όπως το 1995 στη Σαραγόσα και το 2013 στο Λονδίνο. Το 1995 είναι και η τελευταία φορά που οι Μαδριλένοι κατέκτησαν την Ευρωλίγκα.