Εφές: “Πάτησε” την Ρεάλ στην Πόλη (videos)

Παράσταση για ένα ρόλο αποδείχθηκε πως ήταν το ματς της Πόλης, με την Εφές να παίρνει άνετα τη νίκη με 76-60 απέναντι στην Ρεάλ.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου τα πάντα ήταν ρευστά, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα η Εφές έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ και έφτασε άνετα στην τελική νίκη με +16.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον και ο Κρούνισλαβ Σιμόν είχαν από 17 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σίνγκλετον. Για την Ρεάλ ο Γιουλ είχε 14 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πως η Εφές έφτασε σε μια τόσο άνετη νίκη, έχοντας σε μέτρια μέρα τους Μίτσιτς και Λάρκιν.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη

Καλό ξεκίνημα η Ρεάλ, αλλά…

Η Ρεάλ μπήκε φουριόζα και με 3/3 τρίποντα πήρε το προβάδισμα με 0-9 στο 2’. Η αντίδραση της Εφές ήταν άμεση. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα, βρήκαν σκορ μπροστά και πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 15-11. Αξιοπρόσεκτο το γεγονός πως η Ρεάλ δεν είχε ευστοχήσει ούτε σε 1 δίποντο!

Ισπανική αντεπίθεση

Η Εφές έφτασε στο -9 με 22-13 (12’), όμως η Ρεάλ δεν επέστρεψε στην ομάδα του Αταμάν να ξεφύγει περισσότερο, μειώνοντας στους 4 με το πρώτο της δίποντο στο παιχνίδι (22-18, 5’). Η ισπανική αντεπίθεση συνεχίστηκε, με τα τρίποντα να δίνουν ξανά λύσεις στην ομάδα της Μαδρίτης, η οποία με καλάθι του Ντεκ στο τέλος του ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα ξανά με 29-31.

Ανέκτησε τον έλεγχο η Εφές

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εφές πίεσε και πάλι στην άμυνα, βρίσκοντας έτσι σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Έτσι το προβάδισμα πήγε και πάλι σε τουρκικά χέρια (44-36, 25’), με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τελικά τους γηπεδούχους μπροστά με 56-50.

“Καθάρισε” το παιχνίδι

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σιμόν έστειλαν την διαφορά πάνω από τους 10 (61-50, 31’), με την Ρεάλ να προσπαθεί. Αλλά τα άσχημα ποσοστά της να μην της επιτρέπουν να επιστρέψει. Η… ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο, με τα πάντα πλέον να έχουν κριθεί. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Εφές νικήτρια απέναντι στην Ρεάλ με 76-60.

Ο παίκτης κλειδί: Ο Ντάνστον έκανε τρομερή δουλειά, έχοντας 17 πόντους, 8 ριμάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 27(!) βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ τα… έσπασε στο τέλος, έχοντας μόλις 10 πόντους ενεργητικό στην 4η περίοδο.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Γιόβτσιτς, Νέντοβιτς

Δεκάλεπτα: 15-11, 29-31, 56-50, 76-60.